Encyklopedia roślin Krzewy Bażyna czarna

Bażyna czarna

Florian Grossir, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Wysokość 15-25 cm
Kwitnienie V, VI
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna, wilgotna
Ozdobność liście, owoce
Pokrój kępy, pokładający się
Kategorie
Bażyna czarna

Florian Grossir, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org, autor: Empetrum Nigrum

Bażyna czarna (Empetrum Nigrum) to gatunek niskiej, wieloletniej, zimozielonej, płożącej krzewinki. Roślina dorasta do około 15-20 centymetrów wysokości, tworzy lekko wzniesione lub pokładające się, cienkie rozgałęzione pędy, które w miarę rozwoju rozrastają się na boki, tworząc luźną rozłożystą kępę, nadając roślinie poduszkowy pokrój. Bażyna czarna kwitnie na przełomie maja i czerwca. Kwiaty drobne, różowe lub czerwone, niezbyt liczne, osadzone w kątach liści. Główną ozdobą krzewinki są ciemnozielone, igiełkowate, równowąskie liście, spodem prawie zrośnięte z białym kantem, wyrastają w gęstych okółkach po 3 lub 4.

Bażyna czarna wytwarza czarne, drobne, kuliste owoce, które dojrzewają od sierpnia do października. Owoce są jadalne i często wykorzystywane do celów leczniczych w medycynie ludowej, a także na przetwory, soki i nalewki. Bażynę najlepiej sadzić na wrzosowiskach. Jest też rośliną okrywową, posadzona w grupie tworzy piękne dywany, dobrze prezentuje się na murawach i skalniakach. Bażyna czarna należy do roślin chronionych pod względem gatunku.

Uprawa bażyny czarnej

Bażyna czarna rozwija się najlepiej na stanowisku słonecznym oraz lekko zacienionym, gleba powinna być przepuszczalna, torfowo-piaszczysta, umiarkowanie wilgotna o kwaśnym odczynie pH. Nie toleruje suchego powietrza, dobrze się czuje w towarzystwie wysokich drzew, które zapewnią jej odpowiedni poziom wilgoci. Bażyna czarna to gatunek dość odporny na niskie temperatury i zanieczyszczenia powietrza, rzadko atakowany przez choroby. Krzewinkę podlewamy obficie, ale niezbyt często, utrzymując stałą wilgotność podłoża.

Bażynę najłatwiej rozmnożyć przez sadzonki pędowe, do gruntu sadzimy przez cały sezon, od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Roślina tworzy niskie i szeroko rozrastające się pędy niewrażliwe na mocne i długotrwałe podmuchy wiatru.

Do najpopularniejszych odmian bażyny czarnej należą:

  • ‘Zitronella’– odmiana o intensywnie żółtych liściach, jesienią zmieniają się na pomarańczowy
  • ‘Bernstein’– odmiana o żółtym liściach latem i brązowo-żółtych zimą
Skip to content