Encyklopedia roślin Jednoroczne i Dwuletnie Begonia stale kwitnąca

Begonia stale kwitnąca

Begonia x semperflorens-cultorum

Wysokość od 20 do 50 cm
Kwitnienie IX, V, VI, VII, VIII
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby stale wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój krzaczasty, wzniesiony
Kategorie
begonia stale kwitnaca

Begonia x semperflorens-cultorum, autor: MarjonBesteman, Pixabay

Begonia stale kwitnąca (Begonia x semperflorens-cultorum) inaczej begonia wiecznie kwitnąca lub trwała, ukośnica, jest to grupa jednorocznych roślin ozdobnych pochodzących z Brazylii, które należą do rodziny begoniowatych.

Roślina ta jest niewielkich rozmiarów, dorasta do około 50 cm i ma zwarty, krzaczkowaty pokrój. Ozdobą begonii są piękne kwiaty, często złożone, w żywych kolorach: czerwonym, różowym lub białym w różnych odcieniach. Roślinę zdobią również liście, które są błyszczące, grube i mięsiste. Mogą być zielone, brązowe, ale bywają również czarne.

Begonia jest rośliną rozdzielnopłciową, osobno ma kwiaty męskie, mające 4 płatki i osobno żeńskie, które mają 5 płatków okwiatu. Kwiaty pojawiają się na łodygach po kilka sztuk albo występują pojedynczo.

Uprawa begonii stale kwitnącej

Begonia wiecznie kwitnąca by mocno się rozkrzewić i pięknie, bujnie kwitnąć potrzebuje słońca. Rosnąc w cieniu jej pędy stają się wybujałe, cienkie, wiotkie i słabe. Ma spore wymagania glebowe, dobrze jest zapewnić jej podłoże żyzne, próchnicze o odczynie lekko kwaśnym i do tego stale lekko wilgotne. Begonia bardzie źle znosi przesuszenie, szybko opadają wówczas zarówno pąki jak i pełne kwiaty.

Begonię stale kwitnącą rozmnaża się poprzez wysiew nasion albo poprzez sadzonki. Nasiona wysiewa się od stycznia do połowy lutego do żyznego, przepuszczalnego podłoża (torf, ziemia liściowa i piasek) wciskając je delikatnie w ziemię. Całość zraszamy wodną mgiełką zaraz po wysianiu i systematycznie aż wzejdą siewki gotowe do przeniesienia. Skrzyneczkę należy przykryć szkłem, zaciemnić i postawić w miejscu z temperaturą 20-22°C. Siewki pikuje się dwukrotnie – po wzejściu do skrzynek w rozstawie co 1,5 cm i w kwietniu, wówczas już każdą roślinę osobno, najlepiej do torfowych doniczek. Przed wysadzeniem w miejscach docelowych begonię należy zahartować.

Skip to content