Encyklopedia roślin Jednoroczne i Dwuletnie Begonia stale kwitnąca
begonia stale kwitnaca

, autor:

Begonia stale kwitnąca

Begonia x semperflorens-cultorum

Wysokość od 20 do 50 cm
Kwitnienie V – IX
Stanowisko słoneczne, półcieniste
Wilgotność gleby wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój wzniesiony, krzaczkowaty
Kategorie
begonia stale kwitnaca

Begonia stale kwitnąca, autor: MarjonBesteman, Pixabay

Begonia stale kwitnąca (Begonia x semperflorens-cultorum) inaczej begonia wiecznie kwitnąca lub trwała, ukośnica, jest to grupa jednorocznych roślin ozdobnych pochodzących z Brazylii, które należą do rodziny begoniowatych.

Roślina ta jest niewielkich rozmiarów, dorasta do około 50 cm i ma zwarty, krzaczkowaty pokrój. Ozdobą begonii są piękne kwiaty, często złożone, w żywych kolorach: czerwonym, różowym lub białym w różnych odcieniach. Roślinę zdobią również liście, które są błyszczące, grube i mięsiste. Mogą być zielone, brązowe, ale bywają również czarne.

Begonia jest rośliną rozdzielnopłciową, osobno ma kwiaty męskie, mające 4 płatki i osobno żeńskie, które mają 5 płatków okwiatu. Kwiaty pojawiają się na łodygach po kilka sztuk albo występują pojedynczo.

Uprawa begonii stale kwitnącej

Begonia wiecznie kwitnąca by mocno się rozkrzewić i pięknie, bujnie kwitnąć potrzebuje słońca. Rosnąc w cieniu jej pędy stają się wybujałe, cienkie, wiotkie i słabe. Ma spore wymagania glebowe, dobrze jest zapewnić jej podłoże żyzne, próchnicze o odczynie lekko kwaśnym i do tego stale lekko wilgotne. Begonia bardzie źle znosi przesuszenie, szybko opadają wówczas zarówno pąki jak i pełne kwiaty.

Begonię stale kwitnącą rozmnaża się poprzez wysiew nasion albo poprzez sadzonki. Nasiona wysiewa się od stycznia do połowy lutego do żyznego, przepuszczalnego podłoża (torf, ziemia liściowa i piasek) wciskając je delikatnie w ziemię. Całość zraszamy wodną mgiełką zaraz po wysianiu i systematycznie aż wzejdą siewki gotowe do przeniesienia. Skrzyneczkę należy przykryć szkłem, zaciemnić i postawić w miejscu z temperaturą 20-22°C. Siewki pikuje się dwukrotnie – po wzejściu do skrzynek w rozstawie co 1,5 cm i w kwietniu, wówczas już każdą roślinę osobno, najlepiej do torfowych doniczek. Przed wysadzeniem w miejscach docelowych begonię należy zahartować.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!