Encyklopedia roślin Krzewy Berberys Thunberga „Aurea”

Berberys Thunberga „Aurea”

Berberis thunbergii „Aurea”

Wysokość od 1 do 1,2 m
Kwitnienie V, VI
Stanowisko półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście, owoce
Pokrój wyprostowany
Kategorie
Berberys Thunberga „Aurea”

Berberis thunbergii „Aurea”, autor: Salicyna, commons.wikimedia.org

Berberys Thunberga „Aurea” jest jedną z najładniejszych odmian berberysu. Jest krzewem liściastym, bardzo gęstym o wyprostowanym pokroju. Liście tej odmiany mają barwę złocistożółtą, która jesienią zmienia się na czerwoną i pomarańczowo-czerwoną. Przed zimą opadają a na krzewach pozostają piękne, dekoracyjne, intensywnie czerwone owoce, przysmak ptaków. Krzew dorasta do 1,2 metra wysokości. Rośnie bardzo wolno, jego roczny przyrost to ok. 10 cm.

Kwiaty tej odmiany są niepozorne i mało widoczne. Mają blady, jasnożółty kolor, pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Następnie w sierpniu i wrześniu po zapyleniu przez owady lub samopylnie pojawiają się niewielkie jaskrawoczerwone owoce. 

Uprawa berberysu Thunberga „Aurea”

Berberys Thunberga „Aurea” nie powinien rosnąć w pełnym słońcu, gdyż to parzy jego liście. Najpiękniej wybarwia się rosnąć w półcieniu. Każda gleba umiarkowanie wilgotna jest dla ten odmiany odpowiednia. 

Aurea jest odmianą odporną na wszelkie zanieczyszczenia powietrza. Jest również mrozoodporna. 

Idealnie sprawdza się rosnąc na skalniakach, jako niski żywopłot lub jako nasadzenia na skarpach w małych grupach. Posadzona w szpalerach staje się gęstą, kolczastą zapora niewymagającą przycinania. 

Odmiana Aurea hodowana jest również w formie piennej.

Skip to content