Encyklopedia roślin Krzewy Berberys Thunberga ‘Bagatelle’

Berberys Thunberga ‘Bagatelle’

Berberis Thunbergii ‘Bagatelle’

Wysokość 0,4 m
Kwitnienie V, VI
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście, owoce
Pokrój płaskokulisty
Kategorie
Berberys Thunberga ‘Bagatelle’

Berberis Thunbergii ‘Bagatelle’, autor: David J. Stang, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Berberys Thunberga ‘Bagatelle’ (Berberis Thunbergii ‘Bagatelle’) to karłowaty, ciernisty krzew o powolnym wzroście. Dorosła roślina przybiera poduszkowy, płaskokulisty pokrój. Dorasta do 40 cm wysokości i 60 cm rozpiętości, a jego roczny przyrost to zaledwie 3 cm. Berberys Thunberga ‘Bagatelle’ polecany do nasadzeń w dużych ogrodach, parkach, na rabat czy obwódki, do ogrodów skalnych. Odmiana ta często wykorzystywana jest na niskie żywopłoty i szpalery. Można go również uprawiać w donicach na tarasach i balkonach.

Berberys Thunberga ‘Bagatelle’ zakwita na przełomie maja i czerwca, obsypując się mnóstwem miododajnych, żółtych kwiatków, które wydzielają specyficzny aromat. Liście berberysu są drobne i błyszczące, a w fazie rozwoju nabierają purpurowo- brązowego zabarwienia. Na jesień liście przybierają jaskrawo-czerwoną barwę (nawet do żółto pomarańczowego koloru). Berberys Thunberga ‘Bagatelle’ tworzy sztywne, cierniste, gęsto ułożone i silnie rozgałęziające się pędy.

Uprawa Berberysu Thunberga ‘Bagatelle’

Berberys Thunberga ‘Bagatelle’ preferuje gleby żyzne, przepuszczalne i wilgotne, nie czuje się dobrze na ciężkich, zimnych, podmokłych i suchych podłożach. Stanowisko do uprawy tej rośliny powinno być nasłonecznione, gdyż wtedy pięknie się wybarwia. Poradzi sobie dobrze także w lekkim zacienieniu. Berberys Thunberga ‘Bagatelle’ to odmiana odporna na zanieczyszczenia powietrza, suszę, pyły oraz mróz i silne wiatry. Wczesną jesienią (sierpień-wrzesień) pojawiają się podłużne, czerwone, bardzo dekoracyjne owoce, które długo pozostają na krzewie, a zimą chętnie zjadane są przez ptaszki.

Berberys Thunberga ‘Bagatelle’ doskonale znosi cięcia, jednak w przypadku tej odmiany nie jest to konieczne, posiada naturalną zdolność kształtowania się w kule, bez konieczności w przycinania i wykonywania zabiegów formujących. Berberys Thunberga ‘Bagatelle’ najczęściej rozmnażany jest przez sadzonki zielne. Podlewania wymaga jedynie w bardzo upalne dni.

Skip to content