Encyklopedia roślin Krzewy Berberys Thunberga

Berberys Thunberga

Berberis thunbergii

Wysokość od 1,5 do 2 m
Kwitnienie V
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby
Ozdobność liście, owoce
Pokrój krzaczasty, kulisty
Kategorie
Berberys Thunberga

Berberis thunbergii, autor: Marija Gajić, commons.wikimedia.org

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) jest krzewem liściastym należącym do rodziny berberysowatych. W Polsce uprawiany jako roślina ozdobna zarówno sam gatunek, jak i liczne jego odmiany, których jest kilkanaście. Krzew natomiast pochodzi z Japonii. Odmiany berberysu różnią się od siebie znacznie, zarówno pod względem koloru liści, jak pokroju oraz wysokości. Można wybrać okaz dorastający zaledwie do 50 cm, ale również taki osiągający 3 metry wysokości. 

Berberys Thunberga jest krzewem, który mocno się rozgałęzia. Ma niemal kulisty pokrój oraz zwartą, krzaczastą formę. Pędy są krótkie, cierniste i łukowato wygięte, w kolorze purpurowo-brązowym. Ciernie roślina zawdzięcza przekształcającym się liściom, są one pojedynczo ułożone na każdym pędzie. Liście są drobne i osadzone na krótkich ogonkach. Młode listki wiosną są brązowawe by jesienią przebarwić się na pomarańczowoczerwono i czerwono. Przed zimą opadają

Krzew kwitnie na przełomie maja i czerwca, jego kwiatki są drobne, obupłciowe i pięknie pachną, przyciągając owady zapylające. Są koloru żółtego z czerwonawą obwódką. Zapylone i zapłodnione kwiaty zmieniają się na przełomie sierpnia i września w dekoracyjne jagody koloru jasnoczerwonego i elipsoidalnego kształtu. Pozostają na krzewach aż do wiosny, pod warunkiem, że nie zostaną zjedzone przez ptaki, dla których są przysmakiem. 

Uprawa berberysu Thunberga

Berberys Thunberga powinien być sadzony w miejscach słonecznych lub półcienistych. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne o stałym poziomie wilgotności. Jest rośliną mrozoodporną i mało wrażliwą na zanieczyszczenia powietrza. Idealnie zatem nadaje się do sadzenia w miastach jako np. żywopłot czy też kolczasty szpaler. Sprawdza się również w roli solitera. Można krzewy berberysu formować, ale może rosnąć bez formowania. 

Berberys Thunberga można rozmnażać z nasion, w naszym klimacie pojawiają się bowiem co roku nasiona. Sprawdza się również tworzenie sadzonek zielnych i uprawa ich w szklarniach lub tunelach, przy zastosowaniu ukorzeniaczy.

Skip to content