Encyklopedia roślin Krzewy Bez czarny

Bez czarny

Sambucus nigra

Wysokość do 7 m
Kwitnienie V, VI
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście, owoce
Pokrój rozłożysty, wzniesiony
Kategorie
Bez czarny

Sambucus nigra, autor: Willow, CC BY 2.5, commons.wikimedia.org

Bez czarny (Sambucus nigra) to krzew ozdobny z rodziny przewiertniowatych, często nazywany bzem dzikim, lekarskim czy pospolitym. W naturalnych warunkach przyjmuje formę rozłożystego krzewu i osiąga nawet 7 metrów wysokości, przez co w późniejszych latach bardziej przypomina niskie drzewo o wielu pniach. Czarny bez zwykle rośnie dziko, występuje na skrajach lasów, łąk, przy drogach, w parkach, chętnie sadzony koło domów. Kwiaty i owoce bzu czarnego mają szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej.

Kwiaty bzu czarnego pojawiają się w okresie od czerwca do lipca, są one pojedyncze, białe, niepozorne, zebrane w duże baldachogrona, wydzielają delikatny, przyjemny zapach. LIście ciemnozielone, eliptyczne, jajowate, od spodu jasnozielone, po roztarciu wydzielają duszącą woń. Pędy bzu czarnego pokryte są szarą, chropowatą z wiekiem coraz bardziej spękaną korą.

Uprawa bzu czarnego

Bez czarny to gatunek wytrzymały, mało wymagający, oraz odporny na szkodniki, choroby, mrozy i zanieczyszczenia powietrza. Dobrze rośnie na glebach żyznych, próchniczych, wilgotnych, choć znosi także słabsze warunki glebowe i wilgotnościowe. Bez czarny preferuje stanowiska słoneczne, co wpływa pozytywnie na kwitnienie i owocowanie. Krzew łatwy w uprawie oraz mrozoodporny, mimo wszystko należy unikać zastoisk mrozowych.

Owoce bzu czarnego pojawiają się w okresie letnim (sierpień-wrzesień) przybierają fioletowo-czarną barwę i mają słodki smak. Owoce wykorzystywane są do produkcji soków, konfitur i nalewek.

Do najpopularniejszych odmian bzu czarnego zaliczamy

  • ‘Black Beauty’– odmiana o ciemnoczerwonych ozdobnych liściach
  • ‘Aurea’ – odmiana o złocistych liściach i silnym wzroście
  • ‘Laciniata’ – odmiana o matowo-zielonych, mocno powcinanych liściach
Skip to content