Encyklopedia roślin Pnącza Kwitnące Jesienią Bluszcz kanaryjski

Bluszcz kanaryjski

Hedera canariensis

Wysokość do 40 m
Kwitnienie IX
Stanowisko półcień, zacienione
Wilgotność gleby stale wilgotna
Ozdobność liście, owoce
Pokrój płożący, pnący
Kategorie
Bluszcz kanaryjski

Hedera canariensis, autor: Cbaile19, commons.wikimedia.org

Bluszcz kanaryjski (Hedera canariensis) jest zimozielonym, wieloletnim pnączem o dywanowym pokroju. Należy do rodziny araliowatych. Rośnie dość wolno. Jest to roślina długowieczna. Jej pędy są giętkie, liście intensywnie zielone, błyszczące a ogonki mają zabarwienie czerwonawe. Na powierzchni blaszki liściowej widać wyraźnie zaznaczone nerwy. Kwitnie zazwyczaj we wrześniu. Jeśli jest uprawiany w pomieszczeniu, termin ten może być inny. Kwiatuszki są drobne, niepozorne, koloru żółtozielonego. W ich miejscu jesienią pojawiają się czarne, kuliste owoce. Przypominają nieco jagody, są pestkowcami.  

Uprawa bluszczu kanaryjskiego

Bluszcz kanaryjski najlepiej rośnie w półcieniu a nawet w cieniu. Miejsce powinno być dobrze osłonięte od wiatru. Im mniej promieni słonecznych tym ciemniejsze będą liście. Bluszcz jest rośliną wymagającą w kwestii podłoża. Powinno być zawsze wilgotne, żyzne i próchnicze. Roślina słabo znosi nasze mrozy, dlatego lepiej jest sadzić ją w pojemnikach i trzymać pomieszczeniach. Jeśli rośnie w gruncie, konieczne jest jej okrywanie. Ta odmiana bluszczu jest wrażliwa na szkodniki i choroby

Bluszcz kanaryjski powinien być kilka razy w sezonie zasilany nawozami dla roślin zielonych i ściółkowany kompostem. Wymaga regularnego podlewania, gdyż bardzo źle znosi przesuszenie. Łatwo się rozmnaża, wystarczy wiosną pobrać kilka pędów wierzchołkowych (10-15 cm) włożyć do wazonu z wodą. Szybko się ukorzenia.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!

Skip to content