Encyklopedia roślin Pnącza Ozdobne Liście Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity

Hedera helix

Wysokość od 2 do 25 m
Kwitnienie IX, X
Stanowisko półcień, zacienione
Wilgotność gleby stale wilgotna
Ozdobność liście
Pokrój płożący, pnący
Kategorie
bluszcz pospolity

Hedera helix, autor: Rodion Kutsaev, Unsplash

Bluszcz pospolity (Hedera helix) to pnącze, które należy do rodziny araliowatych. Jest rośliną zimozieloną i długowieczną, ale również przy tym inwazyjną i trującą. Kwitnąc w środowisku naturalnym podlega ochronie gatunkowej. Bluszcz szybko rośnie, a pędy płożące się szybko wypuszczają korzenie. Ozdobą rośliny są liście, które zaraz po wypuszczeniu są owłosione. Z czasem stają się błyszczące a na ciemnozielonej blaszce wyraźnie widoczna jest jasnożółta siatka nerwów. Liście bluszczu są dwupostaciowe. Jedne są 3-5 klapowe, sercowate u nasady i mają tępy wierzchołek, natomiast drugie są mniejsze, umiejscowione na pędach kwitnących, mają jajowaty kształt, są całobrzegie i zaostrzone.

Bluszcz pospolity na starszych pnączach bardzo obficie kwitnie. Kwiatuszki są drobne, żółto-zielone, pojawiają się na wzniesionych łodygach w formie wiech i szybko opadają. Roślina jest trująca, zwłaszcza jej owoce. Ciekawostką jest to, że owoce zawierają żywicę.

Bluszcz oprócz zwykłych korzeni wytwarza również korzenie przybyszowe, czyli czepne. Nie jest pasożytem i nie osłabia drzew, służą mu jedynie za podporę.

Uprawa bluszczu pospolitego

Bluszcz pospolity jest rośliną bardzo mało wymagającą. Bez problemu przystosowuje się w zasadzie w każdym miejscu. Nieważne czy podłoże jest umiarkowanie czy bardzo zasobne, wilgotne bardzo czy mniej. Dobrze znosi środowisko zasadowe. Może się zdarzyć, że roślina zimą przemarznie. Szczególnie szkodzą jej silne, mroźne wiatry.

Może rosnąć w cieniu, dlatego pięknie się prezentuje na północnych ścianach czy murach. Gdy wytworzy już na tyle dużo pędów i liści, że tworzy gęstą warstwę, wówczas rzadziej już przemarza a ścianę chroni przed nadmiernym ogrzewaniem latem.

Jest rośliną miododajną, leczniczą i wykorzystywaną w kosmetyce.

Skip to content