Encyklopedia roślin Byliny Brunera wielkolistna

Brunera wielkolistna

Brunnera macrophylla

Wysokość ok. 50 cm
Kwitnienie IV, V, VI
Stanowisko półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność cała roślina, kwiaty, liście
Pokrój kępy
Kategorie
Brunera wielkolistna

Brunnera macrophylla, autor: Agnieszka Kwiecień, commons.wikimedia.org

Brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla) roślina należąca do rodziny ogórecznikowatych, zwana również niezapominajką kaukaską.

Brunera jest byliną długowieczną o kępiastym, zwartym pokroju. Dorasta przeważnie do 30-50 cm. Kwiatki brunery są drobniutkie i przypominają niezapominajki. Kwitną od kwietnia do czerwca w kolorach niebieskim lub białym. Zebrane są w baldachy. Ale prawdziwą dekoracją niezapominajki kaukaskiej są liście. Są bardzo dekoracyjne, duże (osiągają nawet 25 cm długości) w kształcie serca. Są różnokolorowe, zieleń łączy się ze srebrzystością i bielą. Bywają dwubarwne z widocznym unerwieniem. Ich spodnia część pokryta jest meszkiem. 

Uprawa brunery wielkolistnej

Brunera wymaga próchniczego, żyznego i umiarkowanie wilgotnego podłoża o odczynie lekko zasadowym. Jednak i na słabszych jakościowo glebach sobie poradzi. Powinno się jej wybrać stanowisko częściowo zacienione. Jest rośliną w pełni mrozoodporną i nie wymaga okrywania na zimę. 

Wiosną dobrze jest niezapominajkę zasilać nawozami wieloskładnikowymi. Dobrze jest to zrobić kilka razy. Gdy przekwitnie zaleca się usuwanie kwiatostanów. Jeśli okresy bezdeszczowe się przedłużają należy roślinę podlewać. Niezapominajka kaukaska jest odporna na szkodniki i choroby. 

Rozmnaża się ją poprzez wysiew nasiona wiosną lub też pobierając sadzonki korzeniowe.

Skip to content