Strona Główna OgródRośliny ozdobne Brunera wielkolistna – uprawa i pielęgnacja

Brunera wielkolistna – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla)

Wysokość35-60 cm
KwitnienieIV, V, VI
Stanowiskopółcień, cień
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćliście, kwiaty
Pokrójkępy

Brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla) roślina należąca do rodziny ogórecznikowatych, zwana również niezapominajką kaukaską. Jest rośliną wieloletnią, bardzo wytrzymałą na niesprzyjające warunki i długowieczną. Może nie kwitnie spektakularnie, ale jej błękitne kwiatuszki są pełne uroku, za to liście prezentują się bardzo atrakcyjnie. I świetnie sprawdza się w miejscach mokrych i zacienionych, gdzie nie jest łatwo dobrać odpowiednie rośliny.

Brunera wielkolistna – jak wygląda

Brunera jest byliną długowieczną o kępiastym, zwartym pokroju. Dorasta przeważnie do 30-50 cm. Kwiatki brunery są drobniutkie i przypominają niezapominajki. Kwitną od kwietnia do czerwca w kolorach niebieskim lub białym. Kwitną od kwietnia do maja, czasem też w czerwcu. Zebrane są w baldachy. Ale prawdziwą dekoracją niezapominajki kaukaskiej są liście. Są bardzo dekoracyjne, duże (osiągają nawet 25 cm długości) w kształcie serca. Są różnokolorowe, zieleń łączy się na nich ze srebrzystością i bielą. Są również odmiany dwubarwne z widocznie zaznaczonym unerwieniem. Ich spodnia część pokryta jest meszkiem. Liście pojawiają się z początkiem wiosny i zdobią aż do czasu przyjścia silnych mrozów.

Brunera wielkolistna 'Looking Glass'

Brunera wielkolistna 'Looking Glass’, autor: Photo by David J. Stang, CC BY-SA 4.0, hcommons.wikimedia.org

Uprawa brunery wielkolistnej

Brunera wymaga próchniczego, żyznego i umiarkowanie wilgotnego podłoża o odczynie lekko zasadowym. Jednak i na słabszych jakościowo glebach sobie poradzi. Roślina źle znosi przesuszenie (zasycha), ale choć lubi wilgoć, nie może być narażona na stanie w wodzie. Powinno się jej wybrać stanowisko przynajmniej częściowo zacienione, inaczej brzegi liści zaczną zasychać pod wpływem zbyt intensywnego nasłonecznienia. Jeśli natomiast będzie rosnąć w zupełnym cieniu, będzie dużo słabiej kwitnąć a jej liście będą mniej intensywnie wybarwione.

Brunera wielkolistna 'Silvert Heart'

Brunera wielkolistna 'Silvert Heart’, autor: Agnieszka Kwiecień, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Brunera wielkolistna – pielęgnacja

Brunera wielkolistna nie jest wymagająca, ale to nie oznacza, że nie trzeba jej w ogóle zasilać. Wiosną dobrze jest zastosować choćby nawóz wieloskładnikowy, a jeszcze lepiej organiczny – wystarczy choćby obsypać rośliny przesianym kompostem. Nie tylko dostarczy on składników pokarmowych, ale będzie służył za ściółkę, a wiadomo, ściółkowanie podłoża zapobiega nadmiernemu odparowywaniu z niego wody. Latem zaś świetnie sprawdzi się podlewanie z dodatkiem biohumusu. Dobrze jest to zrobić kilka razy.

Gdy brunera przekwitnie, zaleca się usuwanie kwiatostanów. Jeśli okresy bezdeszczowe się przedłużają należy roślinę podlewać. Niezapominajka kaukaska jest odporna na szkodniki i choroby. Jest rośliną w pełni mrozoodporną (strefa mrozoodporności 3) i nie wymaga okrywania na zimę. Warto jednak pozostawić roślinie możliwość samookrycia się własnymi, zwiędłymi liśćmi, które zamiast usuwać jesienią, usunie się wiosną.

Brunera wielkolistna 'Jack Frost'

Brunera wielkolistna 'Jack Frost’, autor: Photo by David J. Stang, CC BY-SA 4.0, hcommons.wikimedia.org

Jeśli lato jest gorące i suche, brunerę należy systematycznie podlewać, starając się przy tym nie polewać liści.

Rozmnażanie brunery wielkolistnej

Brunera w sprzyjających warunkach będzie się rozmnażała sama i porastała coraz większy teren. Jeśli jednak chcemy ją odmłodzić lub zasadzić w kolejnych miejscach, wystarczy wykopać część karpy, oddzielając ją od reszty ostrym szpadlem. Odcięty fragment wystarczy zasadzić w nowym miejscu.

Brunera wielkolistna – odmiany

Dostępnych jest bardzo wiele odmian brunery wielkolistnej, a jedna piękniejsza od drugiej. Warto wybrać kilka, by stworzyć pod drzewami ciekawą kompozycję.

  •  Brunnera wielkolistna 'Silver Heart’ – dorasta do 45 cm, kwitnie wiosną, kwity barwy niebieskiej, liście srebrzyste z mocno widocznym unerwieniem, najlepiej rośnie pod drzewami, przy oczkach wodnych i w innych zacienionych miejscach;
  • Brunnera wielkolistna 'Variegata’ – dorasta do 40 cm wysokości, kwitnie od kwietnia do maja, kwiatuszki barwy delikatnie niebieskiej, liście sercowate, biało-zielone, niezwykle atrakcyjne, może rosnąć nawet mocno zacienionych miejscach;
  • Brunnera wielkolistna 'Alexander’s’ – dorasta do 35 cm wysokości, ale tworzy duże kępy o średnicy nawet 70 cm, jej liście są duże, barwy niebiesko-srebrzystej, a kwiaty błękitne, najlepiej rośnie w półcieniu, wymaga systematycznego podlewania latem, a gleby żyznej i przepuszczalnej;
Brunera wielkolistna 'Diane's Gold'

Brunera wielkolistna 'Diane’s Gold’, autor: Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

  • Brunnera wielkolistna 'Marley’s White’ – dorasta do 45 cm wysokości, odmiana o kwiatach białych i liściach lekko wydłużonych, koloru soczyście zielonego z widocznym, ciemniejszym unerwieniem, blaszka liściowa jest mięsista i szorstka, odporna na niskie temperatury, lubi miejsca półcieniste i cieniste;
  • Brunnera wielkolistna 'Jack Frost’ – dorasta do 40 cm wysokości, zanim pojawią się liście zaczyna kwitnąć, a jej kwiaty do złudzenia przypominają niezapominajki, liście są sercowate, szorstkie, bardzo atrakcyjne, barwy srebrzystej z widocznym zielonym unerwieniem i zielonymi obrzeżami.

Fot. główna: Brunera wielkolistna 'Variegata’, autor: Agnieszka Kwiecień, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz