Encyklopedia roślin Drzewa Brzoza omszona

Brzoza omszona

Betula pubescens

Wysokość ok. 28 m
Kwitnienie
Stanowisko półcień
Wilgotność gleby stale wilgotna, umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście
Pokrój wzniesiony
Kategorie
Brzoza omszona

Betula pubescens, autor: Rufus46, commons.wikimedia.org

Brzoza omszona (Betula pubescens) jest drzewem liściastym należącym do rodziny brzozowatych. Naturalnie rosnącą spotkać można w Europie, na Kaukazie i Syberii oraz na Grenlandii. W Polsce występująca powszechnie na nizinach, zwłaszcza na terenach podmokłych. Dorasta do 28 m wysokości. 

Korona drzewa ma kształt owalny. Kora początkowo jest barwy fioletowo-czerwonej by stać się matowobiałą. Na pniu łuszczy się płatami, z czasem pęka i wygląda na omszałą. 

Liście są ciemnozielone na górze i zielonawoszare na dole. Widoczne jest na nich siateczkowate unerwienie. Są lekko omszone. Kwiatki są zielone i niepozorne a owocami są drobne, uskrzydlone orzeszki. 

Brzoza omszona jest rośliną leczniczą. Liście mają działanie odtruwające, wzmacniające i moczopędne. Stosowana przy kamicy nerkowej, jako środek na porost włosów a także przy leczeniu łuszczycy i wielu innych schorzeń

Uprawa brzozy omszonej

Brzoza omszona lubi rosnąć w miejscach podmokłych, nawet na bagnach. Dobrze znosi porastanie w cieniu. Podłoże powinno być średnio zasobne w składniki odżywcze. Dobrze poradzi sobie w zasadzie na wszystkich rodzajach gleby, poza tymi suchymi. Sadzić można ją zarówno jesienią jak i wiosną. Drzewo nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Świetnie sprawdza się jako dekoracja stawów i oczek wodnych. Będzie rosła wszędzie tam, gdzie dla innych roślin jest zbyt mokro.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!

Skip to content