Encyklopedia roślin Krzewy Budleja Dawida ‘Purple Chip’

Budleja Dawida ‘Purple Chip’

Buddleja Davidii ‘Purple Chip’

Wysokość do 1 m
Kwitnienie IX, VII, VIII, X
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój pokładający się, rozłożysty, wzniesiony
Kategorie
Budleja Dawida 'Blue Chip'

Buddleja Davidii ‘Purple Chip’, autor: Ptelea, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Budleja Dawida ‘Purple Chip’ (Buddleja Davidii ‘Purple Chip’) to niski, gęsty wolno rosnący krzew, o zwartym pokroju i rozłożystych, łukowato przewieszających się pędach. ‘Purple Chip’ jest karłowa odmianą, obficie kwitnącą, o purpurowo fioletowych kwiatach, wabiących motyle. Dorasta do około 80 centymetrów wysokości i 1,2 metra rozpiętości.

Budleja Dawida ‘Purple Chip’ obfite kwitnienie rozpoczyna w lipcu i trwa do pierwszych przymrozków. Kwiaty purpurowo-fioletowe zebrane są w długie, wiechowate kwiatostany na szczytach młodych pędów. Kwiatostany na pędach drugiego rzędu są stosunkowo krótsze. Liście lancetowate, na górze ciemnozielone, od spodu szarozielone pokryte białym kutnerem.

Odmiana budleja ‘Purple Chip’ polecana do uprawy w ogrodach przydomowych, na terenach zieleni miejskiej, na rabaty, skarpy, a także w pojemnikach. Odmiana nie zawiązuje nasion.

Uprawa Budleja Dawida ‘Purple Chip’

Budleja Dawida ‘Purple Chip’ preferuje gleby próchnicze, żyzne, przepuszczalne, gliniaste, umiarkowanie wilgotne, stanowisko powinno być słoneczne, osłonięte od wiatru i ciepłe. Roślina jest dość odporna na choroby i ataki szkodników. Odmiana rozmnażana wegetatywnie.

Budleja Dawida ‘Purple CHip’ najlepiej sadzić od marca do kwietnia lub od sierpnia do listopada. Na zimę, zwłaszcza młode egzemplarze, na wypadek surowych zim należy roślinę zabezpieczyć, przykrywając dolne pędy liśćmi lub kopczykiem z kompostu, dodatkowo możemy osłonić gałązkami iglastymi.

‘Purple Chip’ zasilamy od marca do maja, używając nawozu wieloskładnikowego dla roślin kwitnących, które stosuje się w okresie wegetacji.

Budleja Dawida ‘Purple Chip’ wczesną wiosną wymaga silnego cięcia wszystkich pędów. Tniemy wszystkie zeszłoroczne pędy do 1-2 pary dobrze wykształconych i zdrowych oczek, przy okazji pozbywamy się chorych, uszkodzonych i krzyżujących się gałązek nadmiernie zagęszczających krzew. Budleja bardzo szybko się regeneruje.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!

Skip to content