Encyklopedia roślin Balkon i Taras Bugenwilla

Bugenwilla

Bougainvillea

Wysokość do 12 m
Kwitnienie IX, VI, VII, VIII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby stale wilgotna
Ozdobność cała roślina, liście
Pokrój krzaczasty, pnący, wzniesiony
Kategorie
Bugenwilla

Bougainvillea, autor: Amy Humphries, Unsplash

Bugenwilla (Bougainvillea), inaczej kącicierń jest rodzajem prymitywnych, zimozielonych pnączy z rodziny nocnicowatych. Uprawiane w naszym klimacie w pojemnikach mogą być traktowane jako pnącza, krzewy a nawet drzewka. Mają cienkie pędy dorastające nawet do 12 m wysokości.

By wspinać się na podpory i przy nich utrzymywać, mają w kącikach liści ukryte charakterystyczne ciernie. Liście rosną naprzemianlegle na krótkich ogonkach. Są okazałe a ich blaszka jest skórzasta, od spodu porośnięta delikatnymi włoskami. Bugenwilla kwitnie od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni, ale kwiaty barwy żółtej nie są zbyt rzucające się w oczy.

Prawdziwą ozdobą, są okazałe przykwiatki, które są niezwykle dekoracyjne z powodu i wielkości i jaskrawego ubarwienia. Mogą być różowe, fioletowe, pomarańczowe, czerwone, białe oraz purpurowe. W miejscu kwiatów pojawiają się owoce w postaci orzeszków wspartych na okwiecie i podkwiatku. Dzięki nim z łatwością rozsiewane są przez wiatr.

Uprawa bugenwilli

Bugenwilla jest rośliną wymagającą zarówno, jeśli chodzi o podłoże, które musi być żyzne i stale wilgotne, ale również co do miejsca. Potrzebuje bowiem dużej ilości słońca. Idealne jest stanowisko południowe, ewentualnie wschodnie. Liście rośliny są bardzo wrażliwe, dlatego przesuszenie lub przelanie rośliny grozi ich szybkim opadnięciem. Tak samo reagują na silne wiatry. Bugenwilla wymaga częstego zasilania. Odpowiednie będą szybko działające nawozy wieloskładnikowe w płynie lub biohumusy, zapewni to dużo bardziej obfite kwitnienie.

Roślina nie jest mrozoodporna, dlatego na zimę powinna być umieszczana w pomieszczeniu z temperaturą ok. 10°C. Od listopada do lutego przechodzi okres spoczynku, wówczas to podlewa się ją raz w tygodniu tylko taką ilością wody by nie zasuszyć podłoża. Liście w tym czasie w dużej ilości opadają, ale pędy pozostają wciąż żywe. W lutym, zanim wejdzie w okres wegetacji wszystkie pędy powinny zostać skrócone o 1/3, zapewni to mocniejsze zagęszczenie i bujniejsze kwitnienie w nadchodzącym sezonie.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!

Skip to content