Encyklopedia roślin Krzewy Bylica boże drzewko

Bylica boże drzewko

Artemisia abrotanum

Wysokość 1,5 m
Kwitnienie IX, VIII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby stale wilgotna
Ozdobność liście
Pokrój miotlasty
Kategorie
Bylica boże drzewko

Artemisia abrotanum, autor: Leonora (Ellie) Enking, commons.wikimedia.org

Bylica boże drzewko (Artemisia abrotanum) jest wieloletnią krzewinką należącą do rodziny astrowatych. Jej pędy w optymalnych warunkach dorastają do 1,5 m wysokości tworząc gęste krzaki.  Młode pędy są sztywne i proste, z wiekiem wyginają się łukowato ku dołowi. Listki są dwukrotnie pierzastosieczne, niezwykle delikatne koloru sinozielonego. Wierzch liści jest nagi, spód owłosiony. Na szczytach pędów w formie koszyczków pojawiają się niepozorne kwiatuszki koloru żółtozielonkawego. Bylica w naszym klimacie nie zawiązuje owoców ze względu na zbyt krótkie lato. Cała roślina wydziela intensywny, charakterystyczny korzenny zapach przypominający zapach Coca-Coli

Uprawa bylicy boże drzewko

Bylica boże drzewko jest rośliną mrozoodporną, dlatego w stanie dzikim jest już spotykana na terenie Polski (kenofit), choć jeszcze niezwykle rzadko. 

Roślinę można za to bez problemu uprawiać w ogrodzie. Wystarczy zapewnić jej żyzne, próchnicze i przepuszczalne podłoże w miejscu dobrze nasłonecznionym. 

Bylica boże drzewko jest rośliną wykorzystywaną w ziołolecznictwie, jako przyprawa w kuchni oraz w kosmetologii. 

Pamiętać jednak należy, że należy do roślin trujących i nieumiejętnie stosowana może spowodować szkodliwe skutki uboczne.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!