Encyklopedia roślin Balkon i Taras Celozja grzebieniasta

Celozja grzebieniasta

Celosia argentea cristata

Wysokość 25-30 cm
Kwitnienie IX, VI, VII, VIII, X
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój wzniesiony
Kategorie
Celozja grzebieniasta

Celosia argentea cristata, autor: Mokkie, commons.wikimedia.org

Celozja grzebieniasta (Celosia argentea cristata) vel grzebionatka vel koguci grzebień jest rodzajem roślin jednorocznych, które należą do rodziny szarłatowatych. W swoim naturalnym środowisku celozja jest chwastem

Łodygi celozji są zrośnięte na całej długości a ich koniec wieńczy fantazyjny kwiatostan przypominający koguci grzebień. Jest on złożony z mnóstwa drobnych kwiatuszków w wielu odcieniach czerwieni. U nasady łodygi wyrastają liście tworząc rozetę. 

Celozja grzebieniasta może rosnąć w donicach, w skrzynkach na balkonach, ale świetnie się również sprawdza jako obwódka rabat kwiatowych czy rosnąc przy oczku wodnym. Idealna na kwiat cięty, również suszony. Pięknie kwitnie od lipca do października. 

Uprawa celozji grzebieniastej

Celozja grzebieniasta wymaga żyznego podłoża, najlepiej próchniczego o dużej wilgotności, ale bez zastojów wodnych. Rozmnaża się ją z nasion, które wysiewa się w marcu lub kwietniu do ciepłego, lekkiego i żyznego podłoża. Gdy wschody mają po kilka listków należy je przepikować do pojedynczych pojemników. Do gruntu czy do donic na balkonie wysadza się celozję pod koniec maja lub na początku czerwca. Rośliny sadzi się co 20 cm.

Skip to content