Encyklopedia roślin Jednoroczne i Dwuletnie Jednoroczne Celozja pierzasta

Celozja pierzasta

Celosia argentea plumosa

Wysokość 20-50 cm
Kwitnienie IX, VI, VII, VIII
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój wzniesiony
Kategorie
Celozja pierzasta

Celosia argentea plumosa, autor: Alejandro Bayer Tamayo, commons.wikimedia.org

Celozja pierzasta (Celosia argentea plumosa) to roślina jednoroczna, należąca do rodziny szarłatowatych. W naturze spotkać ją można w Indiach Wschodnich. 

Dorasta do 20-50 cm wysokości a jej rozgałęzione pędy wybarwiają się na kolor różowy, żółty albo purpurowy, w zależności od koloru kwiatów. Liście celozji pierzastej są duże o lancetowatym kształcie. Roślina kwitnie od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Kwiatki celozji są małe, zebrane w kłosy zwieńczające pędy, tworząc na nich wiechy niczym pióropusze. Dostępne są w szerokiej gamie odcieni kolorów: czerwonego, purpurowego i amarantowego, ale również żółtego, różowego oraz łososiowego. 

Uprawa celozji pierzastej

Celozja pierzasta najlepiej rośnie w podłożu żyznym i próchniczym, zasobnym w składniki odżywcze. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna. Dobrze jest wybrać roślinie stanowisko nasłonecznione, ale poradzi sobie również w lekkim półcieniu. Idealna jako obwódka rabat kwiatowych, ale również do sadzenia pojemnikach lub na kwiat cięty, także suszony. 

Celozję pierzastą rozmnaża się poprzez wysiew nasion. Od lutego do kwietnia może je wysiewać do skrzyneczek. Do wykiełkowania potrzebuje ciepła. Nie podlewa się podłoża a jedynie zrasza wodną mgiełką. Siewki pikuje się do osobnych pojemników a następnie w drugiej połowie maja sadzi w miejscach docelowych. Odstępy między roślinami – 20 cm.

Skip to content