Encyklopedia roślin Jednoroczne i Dwuletnie Jednoroczne Celozja pierzasta
Celozja pierzasta

, autor:

Celozja pierzasta

Celosia argentea plumosa

Wysokość 20-50 cm
Kwitnienie VI-IX
Stanowisko słoneczne, półcień
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój wzniesiony
Kategorie
Celozja pierzasta

Celozja pierzasta, autor: Alejandro Bayer Tamayo, commons.wikimedia.org

Celozja pierzasta (Celosia argentea plumosa) to roślina jednoroczna, należąca do rodziny szarłatowatych. W naturze spotkać ją można w Indiach Wschodnich. 

Dorasta do 20-50 cm wysokości a jej rozgałęzione pędy wybarwiają się na kolor różowy, żółty albo purpurowy, w zależności od koloru kwiatów. Liście celozji pierzastej są duże o lancetowatym kształcie. Roślina kwitnie od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Kwiatki celozji są małe, zebrane w kłosy zwieńczające pędy, tworząc na nich wiechy niczym pióropusze. Dostępne są w szerokiej gamie odcieni kolorów: czerwonego, purpurowego i amarantowego, ale również żółtego, różowego oraz łososiowego. 

Uprawa celozji pierzastej

Celozja pierzasta najlepiej rośnie w podłożu żyznym i próchniczym, zasobnym w składniki odżywcze. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna. Dobrze jest wybrać roślinie stanowisko nasłonecznione, ale poradzi sobie również w lekkim półcieniu. Idealna jako obwódka rabat kwiatowych, ale również do sadzenia pojemnikach lub na kwiat cięty, także suszony. 

Celozję pierzastą rozmnaża się poprzez wysiew nasion. Od lutego do kwietnia może je wysiewać do skrzyneczek. Do wykiełkowania potrzebuje ciepła. Nie podlewa się podłoża a jedynie zrasza wodną mgiełką. Siewki pikuje się do osobnych pojemników a następnie w drugiej połowie maja sadzi w miejscach docelowych. Odstępy między roślinami – 20 cm.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!