Encyklopedia roślin Jednoroczne i Dwuletnie Jednoroczne Chaber bławatek

Chaber bławatek

Centaurea cyanus

Wysokość 30-90 cm
Kwitnienie V, VI, VII, VIII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój wzniesiony
Kategorie
Chaber bławatek

Centaurea cyanus, autor: ThomasLendt, commons.wikimedia.org

Chaber bławatek vel bławatek (Centaurea cyanus) jest gatunkiem rośliny zielnej należącej do rodziny astrowatych. W Polsce jest pospolitym chwastem polnym. Jest rośliną jednoroczną, dorastającą do 90 cm wysokości. Ma wzniesione łodygi z których wyrastają lancetowate, szarozielone liście. Kwitnie od maja do sierpnia, przyciągając mnóstwo pszczół, ale również innych zapylaczy. Kwiaty bławatka wyrastają pojedynczo, kwiatostany są pełne i najczęściej koloru niebieskiego, ale zdarzają się również różowe i białe. Owocem chabra jest niełupek. 

Uprawa chabra bławatka

Chaber bławatek jest rośliną mało wymagającą i bardzo łatwą w uprawie. Podłoże dla rośliny powinno być przepuszczalne i może być ubogie w składniki pokarmowe. Miejsce najlepiej nasłonecznione. Wystarczy wczesną wiosną rozrzucić nasiona na rabacie kwiatowej i przysypać niewielką ilością torfu zmieszanego z piaskiem. By pobudzić rozkrzewianie rośliny dobrze jest wyrośnięte nieco sadzonki uszczykiwać. 

Chabra bławatka nie może zabraknąć w miejscach, gdzie tworzone są kwietne łąki. Idealnie komponuje się wśród innych polnych kwiatów. Jest to roślina lecznicza i barwierska (barwi na kolor niebieski).

Skip to content