Strona Główna OgródRośliny ozdobne Chaber piżmowy – uprawa i pielęgnacja

Chaber piżmowy (Centaurea moschata)

Wysokość 40-80 cm
Kwitnienie VI, VII, VIII, IX
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój wyprostowany, wzniesiony

Chaber piżmowy (Centaurea moschata) to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych. W naturze spotkać ją można w Turcji, Iranie, Iraku oraz na Kaukazie. Ze względu na urodę swoich kwiatów bardzie często jest rośliną uprawianą w naturalistycznych ogrodach. Pięknie uzupełni każdą łąkę kwietną. Przyciąga zapylacze, delikatnie i bardzo przyjemnie pachnie.

Chaber piżmowy – jak wygląda

Chaber piżmowy jest rośliną jednoroczną, dorastającą do 40 – 80 cm o wyprostowanym, wzniesionym pokroju. Jego pędy są rozgałęzione, wyrastają z nich liście na długich ogonkach, szorstkie w dotyku, z pierzastymi blaszkami i są to liście łodygowe. Chaber ma również liście odziomkowe, które są mniejsze i pierzastodzielne . Roślina kwitnie od czerwca do października a jej kwiaty, zebrane w koszyczki, wydzielają delikatny, przyjemny, słodki zapach. Kwiaty gatunku są żółte i pojedynczo osadzone na wierzchołkach pędów. Natomiast odmiany uprawowe znacząco różnią się kolorami kwiatów, ale często są również dużo większe niż te gatunku. Dostępne są bowiem w wielu odcieniach kolory: czerwony, biały, różowy, fioletowy oraz żółty.

Chaber piżmowy

Chaber piżmowy, autor: Krzysztof Ziarnek, CC BY 4.0, commons.wikimedia.org

Chabry piżmowe pięknie prezentują się na rabatach, idealnie komponują się z innymi kwiatami na łąkach kwietnych, ale to również doskonała roślina na kwiat cięty. W wazonie wytrzymuje bowiem nawet do 2 tygodni. Można ją również zasuszać, wówczas będzie się zdobił pomieszczenie w trakcie zimy. Ze względu na piękny zapach uprawiane są również w pomieszczeniach jako roślina doniczkowa.

Uprawa chabra piżmowego

Chaber piżmowy najlepiej czuje się rosnąc w miejscach nasłonecznionych i ciepłych. Lubi lekkie podłoże, suche, dość żyzne i przepuszczalne. Ważne jest również by odczyn ziemi był zasadowy. W miejscach, gdzie ziemia jest mokra i ciężka w prawie nie kwitnie. Roślina ta na żadnym etapie swojego życia nie toleruje przesadzania, ma bowiem delikatny i długi korzeń palowy, który uszkodzony zaczyna zamierać, a wraz z nim cały chaber.

Chaber piżmowy może być wysiany w zasadzie tylko raz, później bez problemów rozsiewa się sam, wystarczy zostawić jesienią rośliny na rabacie. Nasiona wówczas dojrzeją i rozsieją się same. Podczas pierwszego siewu dobrze jest po rozrzuceniu nasion na wierzch rozsypać dobrze przesiany kompost.

Chaber piżmowy – nasiona

Chaber piżmowy – nasiona, autor: Tracey Slotta, commons.wikimedia.org

Pielęgnacja chabra piżmowego

Chaber piżmowy nie potrzebuje jakiejś szczególnej pielęgnacji. Wystarczy po wysiewie nasion dokładnie podlać uprawę i podlewać rośliny wówczas, gdy przez dłuższy czas nie pada deszcz. W kolejnych latach uprawy, gdy nasiona rozsiewają się już same, to zanim rośliny wzejdą również dobrze jest zasilić podłoże kompostem. Jeśli do zasilania podłoża stosujemy nawozy mineralne, należy wybierać te o zmniejszonej zawartości azotu, a bogate w fosfor i potas.

Chabry piżmowe niestety są atakowane przez mszyce, dlatego dobrze jest mieć zawsze pod ręką gnojówkę z pokrzyw i stosować opryski, albo zastosować inne domowe sposoby na mszyce. Rośliny te chorują również czasem na mączniaka prawdziwego i zdarza się również, że padają ofiarą rdzy.

O tym jak zrobić i stosować gnojówkę z pokrzywy przeczytacie tutaj:

Fot. główna: źródło: iStock.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz