Encyklopedia roślin Jednoroczne i Dwuletnie Jednoroczne Chaber piżmowy

Chaber piżmowy

Centaurea moschata

Wysokość 40-80 cm
Kwitnienie IX, VI, VII, VIII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój wyprostowany, wzniesiony
Kategorie
Chaber piżmowy

Centaurea moschata, autor: Olli Kilpi, Unsplash

Chaber piżmowy (Centaurea moschata) należy do rodziny astrowatych. Jest rośliną jednoroczną, dorastającą do 40 – 80 cm o wyprostowanym, wzniesionym pokroju. Jego pędy są rozgałęzione, wyrastają z nich liście na długich ogonkach, szorstkie w dotyku, z pierzastymi blaszkami. Roślina kwitnie od czerwca do października a jej kwiaty, zebrane w koszyczki, wydzielają delikatny, przyjemny zapach. W zależności od odmiany chabry piżmowe znacząco różnią się kolorami kwiatów. Dostępne są w wielu odcieniach kolory: czerwony, biały, różowy, fioletowy oraz żółty.

Uprawa chabra piżmowego

Chaber piżmowy najlepiej czuje się rosnąc w miejscach nasłonecznionych i ciepłych. Lubi lekkie podłoże, suche, dość żyzne i przepuszczalne. Ważne jest również by odczyn ziemi był zasadowy. W miejscach, gdzie ziemia jest mokra i ciężka w prawie nie kwitnie.

Chaber piżmowy może być wysiany w zasadzie tylko raz, później bez problemów rozsiewa się sam, wystarczy zostawić rośliny na rabacie. Podczas pierwszego siewu dobrze jest po rozrzuceniu nasion na wierzch rozsypać dobrze przesiany kompost. W kolejnym roku, zanim rośliny wzejdą również dobrze jest zasilić podłoże kompostem

Chaber piżmowy często pada ofiarą mszyc, rdzy oraz mączniaka prawdziwego.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!