Encyklopedia roślin Byliny Ciemiernik biały

Ciemiernik biały

Helleborus niger

Wysokość ok. 30 cm
Kwitnienie I, II, III, IV, V
Stanowisko półcień, zacienione
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój kępy
Kategorie
Ciemiernik biały

Helleborus niger, autor: Roman Eisele, commons.wikimedia.org

Ciemiernik biały (Helleborus niger) jest byliną należącą do rodziny jaskrowatych. W warunkach naturalnych występuje w Europie Południowej i Środkowej. W Polsce uprawiany jako roślina ozdobna w ogródkach. 

Jest to roślina wyjątkowa, kwitnie bowiem zimą. Gdy ta jest łagodna, kwiaty można podziwiać już w grudniu. Gdy zima jest śnieżna i mroźna, opóźnia kwitnienie do stycznia a nawet marca. Pojedyncze kwiaty można zaobserwować również wiosną a także jesienią. 

Ciemiernik biały jest niewielką rośliną, której dłoniastozłożone, skórzaste liście są zimotrwałe. Mają ciemnozieloną barwę i osadzone są na grubych, długich ogonkach, które wyrastają wprost z ziemi, tworząc luźną kępę. Liście te często pokładają się na boki. Może to być spowodowane ich dużym ciężarem albo niedostatkiem wilgoci w podłożu. Jego kwiaty są duże, pięciopłatkowe, u podstawy zielonkawe, zmieniające się w śnieżnobiałe. Mają charakterystyczny żółty środek, który wypełniony jest dużą ilością odstających pręcików. Roślina długo kwitnie a kwiaty z czasem zielenieją a następnie zamierają. Roślina posiada również ciekawe, prawie czarne kłączowe korzenie. 

Uprawa ciemiernika białego

Ciemiernik biały wymaga gleby żyznej, próchniczej i przepuszczalnej. Dobrze by zawierała w sobie wapno i była stale lekko wilgotna. Roślina szybko więdnie, gdy podłoże robi się zbyt suche lub zbyt mokre. Źle znosi mroźne wiatry i przesadzanie. Jest rośliną mrozoodporną i nie wymaga okrywania. 

Najlepsze efekty przynosi rozmnażanie ciemiernika poprzez wysiew nasion (zaraz po zebraniu), bez problemu wysiewa się również sam. Choć posiada kłącza, to są one tak delikatne, że źle znosi ich dzielenie. Można jednak ryzykować ten sposób rozmnażania i dzielić kłącza zaraz po kwitnieniu.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!

Skip to content