Encyklopedia roślin Krzewy Iglaste Cis pospolity ‘Fastigiata Aurea’

Cis pospolity ‘Fastigiata Aurea’

Taxus baccata ‘Fastigiata Aurea’

Wysokość 1,2-1,5 m
Kwitnienie
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna, wilgotna
Ozdobność liście
Pokrój kolumnowy, zwarty
Kategorie
Cis pospolity ‘Fastigiata Aurea’

Taxus baccata ‘Fastigiata Aurea’, autor: Dinkum, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Cis pospolity ‘Fastigiata Aurea’ (Taxus baccata ‘Fastigiata Aurea’) jest wielopędowym krzewem iglastym, o zwartym, gęstym, wąsko kolumnowym pokroju, tworzącym z wiekiem proste, pozłacane słupy. Odmiana charakteryzuje się wolnym tempem wzrostu, po 10 latach uprawy osiąga około 1,2 metra wysokości i 0,6 metra średnicy.

Cis pospolity ‘Fastigiata Aurea’ tworzy wyprostowane, wzniesione, sztywne, ułożone równolegle pędy, odporne na okiść śniegową. Młode przyrosty mają kolor żółty, z czasem wybarwiają się na jasnozielone. Igły, płaskie, o długości 2,3 centymetrów, miękkie w dotyku, złocistożółte, później tylko z żółtym obrzeżem, ułożone są prostopadle w stosunku do pędów.

Cis pospolity ‘Fastigiata Aurea’ pięknie prezentuje się w zestawieniach z innymi roślinami iglastymi, na rabatach, wrzosowiskach, a także w formie szpalerów i formowanych żywopłotów. Polecany do małych i średnich ogrodów.

Uprawa cisa pospolitego ‘Fastigiata Aurea’

Cis pospolity ‘Fastigiata Aurea’ ma dość duże wymagania wilgotnościowe i nie jest w pełni mrozoodporny. Dlatego krzewy należy sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru, zacisznych i ciepłych. Młode krzewy warto osłaniać na zimę siatką cieniującą. Gleba powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna, bogata w wapń i stale lekko wilgotna.

‘Fastigiata Aurea’ nie toleruje podłoży kwaśnych, jałowych, piaszczystych i suchych. Stanowisko powinno być jasne, półcieniste z dostępem promieni słonecznych. Roślina łatwo się przyjmuje i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Może być sadzona gdy gleba nie jest zamarznięta, jednak najlepiej sadzić w okresie jesiennym, gdy w ziemi jest najwięcej wilgoci.

Cis pospolity ‘Fastigiata Aurea’ jest rośliną długowieczną, o dużych zdolnościach regeneracyjnych, dobrze znosi cięcia i przesadzanie. Cięcia wykonujemy od końca lutego do końca marca. Usuwamy wszystkie suche , chore, połamane, nadmiernie wybujałe pędy, aż do zdrowego zielonego przyrostu. Roślina nie wymaga intensywnego nawożenia, jednak dla zdrowego i ładnego rozwoju możemy ją zasilić wiosną i jesienią kompostem.

Skip to content