Encyklopedia roślin Krzewy Iglaste Cis pośredni ‘Hicksii’

Cis pośredni ‘Hicksii’

Taxus x media ‘Hicksii’

Wysokość 2-5 m
Kwitnienie IV
Stanowisko półcień, słoneczne, zacienione
Wilgotność gleby stale wilgotna
Ozdobność liście, owoce
Pokrój wzniesiony, zwarty
Kategorie
Cis pośredni ‘Hicksii’

Taxus x media ‘Hicksii’, autor: David J. Stang, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Cis pośredni ‘Hicksii’ (Taxus x media ‘Hicksii’) to szybko rosnący, zimozielony krzew. Początkowo ma wyprostowany, wąski i kolumnowy pokrój, a z czasem rozrasta się na boki i przyjmuje kształt odwrotnie stożkowaty. Cis pośredni ‘Hicksii’ po 10 latach uprawy osiąga 2 metry wysokości i około 1 metr rozpiętości. Stare egzemplarze mogą dorosnąć do 5 metrów wysokości i 4 metrów rozpiętości. Odmiana ta szczególnie polecana jest do dużych ogrodów, parków – najlepiej prezentuje się sadzona pojedynczo lub w większych grupach. Jest to także świetna roślina na zimozielone żywopłoty i szpalery.

Cis pośredni ‘Hicksii’ posiada sztywne, wzniesione, wyprostowane i zwarte pędy, które gęsto porastane są przez krótkie, nie kłujące, ciemnozielone igły, których intensywna barwa utrzymuje się przez cały rok. Kwiaty pojawiające się w kwietniu są niepozorne, nie stanowią ozdoby rośliny. Cis pośredni ‘Hicksii’ również występuje jako klon żeński, dlatego na początku września na tle ciemnych igieł zaczynają się odznaczać czerwone osnówki owoców, które stanowią dodatkową ozdobę. Należy pamiętać, że wszystkie części cisa, (z wyjątkiem czerwonych osnówek otaczających nasiona) są silnie trujące.

Uprawa cisa pośredniego ‘Hicksii’

Cis pośredni ‘Hicksii’ dobrze się czuje na glebach żyznych, próchnicznych i umiarkowanie wilgotnych, lubi też zasadowy odczyn podłoża, na którym rośnie najsilniej. Odmiana odporna na niskie temperatury, z powodzeniem może być uprawiana na terenie całego kraju. Cis pośredni ‘Hicksii’ może rosnąć w pełnym słońcu jak również w cieniu, lecz w tym wypadku pokrój rośliny będzie luźniejszy. Cis pośredni ‘Hicksii’ doskonale radzi sobie z krótkotrwałymi suszami, dobrze reaguje na cięcia. Zabieg ten powinniśmy wykonać wczesną wiosną, zanim pojawią się młode przyrosty. Przy odpowiedniej uprawie i dobrych warunkach cis może żyć nawet 60 lat.

Skip to content