Encyklopedia roślin Jednoroczne i Dwuletnie Kwitnące Latem Cykoria podróżnik

Cykoria podróżnik

Chaber piżmowy

Wysokość 1-1,2 m
Kwitnienie IX, VI, VII, VIII
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój wzniesiony
Kategorie
Cykoria podróżnik

Chaber piżmowy, autor: Alvesgaspar, commons.wikimedia.org

Cykoria podróżnik (Cichorium intybus) jest rośliną należącą do rodziny astrowatych, czyli do tej samej, do której należy sałata. Rośnie najczęściej na łąkach i nieużytkach. I choć w tarcie kwitnienia prezentuje się bardzo atrakcyjnie, to gdy pojawi się w ogrodzie traktowana jest najczęściej jako chwast

Cykoria podróżnik osiąga do 1,2 m wysokości, jej łodyga jest nieco kanciasta, sztywna i lekko owłosiona. Z niej pojedynczo wyrastają cienkie, wzniesione pędy. Od lipca do września kwitnie, kwiatuszki są delikatne, w kolorze błękitu (czasem bieli lub różu) i wyrastają na szczytach pędów a także w kącikach liści na bocznych łodygach. 

Uprawa cykorii podróżnik

Cykoria podróżnik nie ma w zasadzie wymagań glebowych, ale jeśli chcemy by intensywnie kwitła, to na rabacie powinna mieć żyzne, przepuszczane, wciąż wilgotne podłoże o odczynie zasadowym. Jeśli podłoże jest suche i piaszczyste, wówczas kwitnie mniej intensywnie a kolor jej kwiatów jest blady. 

Cykorię podróżnik rozmnaża się wysiewając nasiona wprost do gruntu w połowie lata. Już po kilku dniach widoczne są pierwsze wschody. Najlepiej jest przerwać zbyt gęsto rosnące siewki i zostawić tylko te najbardziej dorodne. 

Cykoria podróżnik ze względu na swoje właściwości jest rośliną bardzo często wykorzystywaną w medycynie naturalnej.

Skip to content