Encyklopedia roślin Drzewa Czereśnia

Czereśnia

Prunus avium

Wysokość do 20 m
Kwitnienie III, IV
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, owoce
Pokrój wzniesiony
Kategorie
Czereśnia kwiaty

Prunus avium, autor: Robert Flogaus-Faust, commons.wikimedia.org

Czereśnia (Prunus avium) jest drzewem, które w zależności od odmiany może dorastać do 20 m wysokości. Jednak każdy sadownik stara się tak je prowadzić, by zbyt wysokie nie rosły, co ułatwia później zbieranie owoców. 

Gdy zaczyna kwitnąć wiosną, drzewko obsypuje się pięknymi białym lub lekko różowym kwieciem. Kwiaty są obcopylne, oznacza to, że trzeba mieć co najmniej 2-3 gatunki rosnące obok, żeby kwiaty zawiązały owoce. Zapyla je bowiem pyłek z innego drzewa. Jeśli nie zapewnimy czereśniom odpowiedniego towarzystwa, będą owocowały bardzo słabo albo wcale. 

Owoce czereśni zaczynają dojrzewać w czerwcu a kończą owocowanie z końcem lipca. Trzeba je zbierać na bieżąco, gdy tylko dojrzeją. Nie nadają się do długotrwałego przechowywania w stanie surowym, ale są świetnym produktem dla przetwórstwa. Odmiany późne źle znoszą deszcze, pod wpływem kropli wody zaczynają pękać, dlatego trzeba je zrywać pospiesznie i dojrzałych nie pozostawiać na drzewach. 

Uprawa czereśni

W zależności od odmiany czereśnie w różnym stopniu są odporne na mróz. Dlatego w zależności od regionu Polski trzeba różnie te odmiany dobierać. Wszystkie natomiast kochają słońce i tylko takie stanowiska powinno się dla nich wybierać. Podłoże powinno być piaszczysto-gliniaste, żyzne o odczynie obojętnym i wciąż średnio wilgotne, dlatego młode drzewka w trakcie suszy trzeba podlewać. 

Czereśnie, niezależnie od odmiany są mało odporne na szkodniki, szczególnie narażone są na atak nasionnicy trześniówki (muchówka odpowiedzialna za robaczywienie owoców) oraz oczywiście ptaki, szczególnie szpaki, dla których są przysmakiem.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!