Encyklopedia roślin Cebulowe Czosnek olbrzymi
Czosnek olbrzymi

, autor:

Czosnek olbrzymi

Allium giganteum

Wysokość od 80 cm do 1,5 m
Kwitnienie V – VII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój wyprostowany
Czosnek olbrzymi

Czosnek olbrzymi, autor: Harry Grout, Unsplash

Czosnek olbrzymi (Allium giganteum) to gatunek czosnku ozdobnego (Allium), należący do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae), pochodzący z Himalajów.

Czosnek olbrzymi to roślina wieloletnia, cebulowa. Jego ozdobą są duże, kuliste, fioletowe kwiatostany (osiągające średnicę nawet do 15 cm) na długiej łodydze. Roślina dorasta nawet do 1,5 metra wysokości. Kwiatostan składa się z wielu drobnych, gęsto ułożonych, fioletowych kwiatów. Roślina kwitnie od maja do sierpnia.

Czosnek olbrzymi – uprawa

Czosnek olbrzymi to roślina prosta w uprawie, mrozoodporna. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje słonecznego stanowiska. Gleba do jej uprawy powinna być żyzna, piaszczysto-gliniasta lub piaszczysta, umiarkowanie wilgotna i dobrze przepuszczalna. Odczyn gleby powinien być lekko zasadowy.

Cebulki czosnku olbrzymiego sadzimy do gruntu na jesień. Roślinę powinniśmy nawozić oraz regularnie podlewać, szczególnie w suche i gorące dni.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!