Encyklopedia roślin Drzewa Dąb bezszypułkowy
dąb bezszypułkowy

Quercus petraea, autor: Willow, Wikipedia CC BY 2.5

Dąb bezszypułkowy (Quercus petraea) to drzewo liściaste, które zalicza się do rodziny bukowatych. W warunkach naturalnych spotykany w Europie Środkowej, Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Skandynawii aż do Bułgarię i Włochy. W Polsce występuje rzadziej niż dąb szypułkowy.

Dąb bezszypułkowy ma szerokojajowatą koronę, która wciąż rozrasta się w szerz. Osiąga nawet 40 m wysokości, pień początkowo prosty z czasem się skręca. Młoda kora jest gładka, ale z latami nabiera szorstkości i chropowatości, powstają na niej coraz głębsze bruzdy. Kwiaty żeńskie siedzące na szypułkach koloru zielonkawego, kwiaty męskie w takim samym kolorze, tworzą zwisające kotki. Liście długości 5-14 cm, skórzaste, z zaokrąglonymi wcięciami i krótkim ogonkiem. Owocami dębu są orzechy zwane żołędziami. Są owalne, podłużne i zakończone miseczką. Dąb zaczyna owocować w wieku 40-50 lat a te rosnące w dużym skupieniu jeszcze później.

Dąb bezszypułkowy – uprawa

Dąb bezszypułkowy najlepiej czuje się w klimacie umiarkowanym, wilgotnym i łagodnym. Dobrze znosi miejsca zacienione. Najlepsze podłoże to to piaszczysto-gliniaste o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym i wciąż lekko wilgotne. Drzewo jest w pełni mrozoodporne, ale młody egzemplarz powinien rosnąc osłonięty od silnych, mroźnych, wschodnich wiatrów. Dęby można sadzić wiosną i jesienią. I szczególnie te sadzone wiosną wymagają początkowo podlewania. Młode rośliny dobrze jest wyściółkować grubą warstwą kory, co będzie zatrzymywało wilgoć w podłożu i systematycznie nawozić nawozami organicznymi.

Dąb bezszypułkowy pięknie prezentuje się sadzony w parkach jako soliter albo w szpalerze tworzącym aleję. Drewno dębu ma dużą wartość, wykorzystywane jest m.in. do budowy okrętów.

Skip to content