Encyklopedia roślin Krzewy Dereń biały ‘Sibirica’

Dereń biały ‘Sibirica’

Cornus alba ‘Sibirica’

Wysokość 2,5-3 m
Kwitnienie V, VI
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście, pędy
Pokrój rozłożysty, wyprostowany
Kategorie
Dereń biały ‘Sibirica’

Cornus alba ‘Sibirica’, autor: armennano pixabay.com

Dereń biały ‘Sibirica’ (Cornus alba ‘Sibirica’) to bardzo dekoracyjny krzew liściasty, na początku sztywno wyprostowany, później przyjmujący formę rozłożystą. Dorasta do 2,5 metra wysokości i 2 metrów rozpiętości. Dereń biały ‘Sibirica’ zakwita na przełomie maja i czerwca. Drobne kremowo-żółte kwiaty zebrane w niewielkie baldaszkowate kwiatostany pojawiają się na końcach pędów. Liście krzewu są jasnozielone, jajowate i zaostrzone na końcach, które pokrywają pędy na całej ich długości, jesienią liście przebarwiają się na soczysty czerwony kolor.

Dereń biały ‘Sibirica’ najbardziej dekoracyjny jest jesienią i zimą, kiedy opadają liście i ukazują się piękne jaskrawo czerwone pędy, które rewelacyjnie wyglądają na tle śniegu. Dereń biały ‘Sibirica’ idealnie nadaje się do sadzenia w ogrodach czy szpalerach. Doskonale prezentuje się w ogrodach, jako wolno stojący krzew lub żywopłot. wykorzystywany w krajobrazie miejskim.

Uprawa Derenia Białego ‘Sibirica’

Dereń biały ‘Sibirica’ ma małe wymagania i rośnie praktycznie w każdej ziemi ogrodowej, jednak najbardziej lubi glebę żyzną i lekko wilgotną. Najefektywniej będzie prezentował się na stanowisku słonecznym, chociaż półcień w niczym mu nie zagraża. Dereń biały ‘Sibirica’ jest odmianą w pełni mrozoodporną, wytrzymałą na zanieczyszczenia powietrza. Rzadko atakowany przez szkodniki i choroby.

Odmiana ‘Sibirica’ we wrześniu wytwarza kuliste, błyszcząco-białe owoce, chętnie zjadane przez ptaszki. Pielęgnacja rośliny ogranicza się właściwie tylko do silnego cięcia. Zabieg ten wykonujemy wczesną wiosną, co sprzyja tworzeniu licznych młodych pędów, pokrytych ozdobną czerwoną korą. Najlepszym terminem do sadzenia roślin doniczkowych do gruntu jest wiosna i jesień.

Skip to content