Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Ozdobne Liście Dracena deremeńska

Dracena deremeńska

Dracaena deremensis

Wysokość do 3 m
Kwitnienie
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście
Pokrój wzniesiony
Kategorie
Dracena deremeńska

Dracaena deremensis, autor: Jerzy Opioła, commons.wikimedia.org

Dracena deremeńska (Dracaena deremensis) jest rośliną z rodziny szparagowatych, występującą w naturze na terenie Afryki. Ze względu na atrakcyjny wygląd od połowy XIX w. uprawiana jest w wielu krajach jako długowieczna roślina doniczkowa.

Jej liście są bardzo okazałe, skórzaste i lancetowate. Wyrastają wprost z pnia pęczkami, tworząc na szczycie rośliny rozetę. Są wielobarwne, w różnych odcieniach zieleni, ozdobione dodatkowo pasami barwy białej, kremowej lub żółtej. 

Korzenie u dracen lubią się płożyć, jeśli tylko mają taką możliwość. Są gładkie i mają barwę ciemnożółtą do pomarańczowej. 

Uprawa draceny deremeńskiej

Dracena deremeńska lubi podłoże żyzne, torfowe, bogate w składniki pokarmowe. Dla młodych egzemplarzy powinno się wybrać stanowisko jasne, ale nie bezpośrednie nasłonecznienie – powinno to być dużo rozproszonego światła – najlepszy jest parapet wystawy północnej lub wschodniej. Starsze powinny stać nieco dalej od okna, ale wciąż w widnym miejscu. 

Dracena nie toleruje nawet krótkotrwałego przesuszenia, dlatego musi być systematycznie podlewana, ale nie przelewana, gdyż to również doprowadzić może do opadania liści. Roślina powinna być nawet codziennie zraszana wodną mgiełką o temperaturze pokojowej. 

Wiosną i latem powinno się draceny obficie i systematycznie nawozić (co 2 tygodnie) nawozem do roślin zielonych lub dedykowanym palmom, dracenom i jukom. 

Draceny można rozmnażać poprzez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych, ale nie jest to proste i nie zawsze się udaje. Jednak po przycięciu wierzchołka cała roślina zyskuje, ponieważ pobudza to jej krzewienie. Młode draceny przesadza się co rok lub dwa a starsze raz na kilka lat.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!