Encyklopedia roślin Warzywa i owoce Dynia olbrzymia

Dynia olbrzymia

Cucurbita maxima

Wysokość do 10 m długości
Kwitnienie
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby stale wilgotna
Ozdobność owoce
Pokrój płożący, pokładający się, rozłożysty
Kategorie
Dynia olbrzymia

Cucurbita maxima, autor: Andrew Butko, commons.wikimedia.org

Dynia olbrzymia (Cucurbita maxima) należy do rodziny dyniowatych. Jest rośliną jednoroczną. Pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. 

Charakteryzuje się długimi, sięgającymi bowiem nawet 10 metrów płożącymi pędami. Jej liście są klapowate i osiągają imponujące rozmiary. Kwiaty dyni są rozdzielnopłciowe. Męskie są malutkie i niepozorne, pojawiają się w kącikach liści pęczkami, natomiast kwiaty żeńskie są duże, intensywnie żółte i przypominają dzwonki. 

Owocem rośliny jest jagoda fałszywa, która przez wszystkich nazywana jest po prostu dynią. Jest ich mnóstwo odmian, największe podnosi się za pomocą dźwigu. Te przeciętne natomiast osiągają około 40-60 kg wagi

Uprawa dyni olbrzymiej

Dynia olbrzymia jest rośliną wymagającą. Powinno się jej zapewnić miejsce mocno nasłonecznione przez cały okres wegetacyjny, jest to bowiem roślina ciepłolubna. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, bogate w składniki odżywcze oraz przepuszczalne a do tego wszystkiego jeszcze wciąż wilgotne. Dynie najlepiej udają się zasilane nawozami organicznymi. 

Dynia jest warzywem jadalnym, można jeść zarówno jej kwiaty jak i owoce oraz pestki. 

Jest symbolem Halloween.

Skip to content