Encyklopedia roślin Egzotyczne Epipremnum złociste

Epipremnum złociste

Epipremnum aureum

Wysokość do 4,5 m
Kwitnienie
Stanowisko półcień, zacienione
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście
Pokrój pnący, zwisający
Kategorie
epipremnum złociste

Epipremnum aureum, autor: Olena Shmahalo, Unsplash

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) to pnącze z rodziny obrazkowatych (Araceae) pochodzące z wyspy Moorea. Na świecie, w tym także w Polsce, uprawiany jest jako ozdobne pnącze.

Epipremnum złociste to roślina dorastająca w domowych warunkach do 4,5 metra (w naturalnym środowisku widywane są okazy, które dorastają nawet do 7 – 10 metrów). Jest chętnie uprawiana głównie ze względu na ozdobne liście koloru żółto-zielonego. W domowych warunkach praktycznie nie kwitnie.

Epipremnum złociste – uprawa

Epipremnum to pnącze łatwe w uprawie. Dobrze radzi sobie na stanowisku półcienistym oraz zacienionym. Nie ma specjalnych wymagań co do temperatury. Pnącze lubi gleby żyzne i przepuszczalne. Ma bardzo słabo rozwinięty system korzeniowy, zatem nie będzie wymagać ani dużych doniczek ani częstego przesadzania.

Epipremnum musimy podlewać regularnie, roślina nie radzi sobie dobrze z przesuszeniem. Jeśli doprowadzimy do przesuszenia, wówczas jej liście będą brązowieć oraz zasychać, a w konsekwencji odpadać. Epipremnum lubi również delikatne zraszanie. Rozmnażamy je przez sadzonki wierzchołkowe oraz pędowe.

Skip to content