Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Ozdobne Liście Eukaliptus

Eukaliptus

Eucalyptus

Wysokość ok. 150 cm
Kwitnienie
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście
Pokrój krzaczasty, luźny, wyprostowany
Kategorie
Eukaliptus pulverulenta

Eucalyptus, autor: anandasandra, Pixabay

Eukaliptusy (Eucalyptus) są rodzajem drzew egzotycznych należących do rodziny mirtowatych. W naturze rosną w przede wszystkim w Australii oraz Nowej Gwinei. Są również uprawiane jako rośliny ozdobne. Najpopularniejszą odmianą doniczkową jest eukaliptus górski, zwany inaczej kłującym (Gunna).

Eukaliptusy uprawiane w doniczkach osiągają ok. 1,5 m wysokości i mają krzewiasty pokrój, podczas gdy w naturze są drzewami dorastającymi, w zależności od gatunku, do 15-30 m wysokości, 50-60 m a bywają i takie, które osiągają 100 m wysokości. Należą one do jednych z najwyższych drzew świata. 

W odmianach uprawianych w domach eukaliptusy często mają kolce. Ich liście mają zaokrąglony lub wręcz okrągły kształt, gdy rosną na pędach młodych, na tych starszych są wydłużone, lancetowate i mają krótkie ogonki. Wszystkie one są skórzaste i wydzielają charakterystyczny zapach olejków eterycznych

W warunkach domowych niezwykle rzadko zdarza się by zakwitły. Jeśli się to uda, to kwiaty są pierzaste i niezwykle barwne a ich owocem jest zdrewniała torebka. 

Uprawa eukaliptusa

Eukaliptus wymaga średnio żyznego podłoża, przepuszczalnego i stale lekko wilgotnego. W okresie wegetacji stanowisko dla rośliny powinno być bardzo jasne a temperatura pokojowa. Latem można roślinę wystawić na zewnątrz, jednak zimę powinna spędzać w pomieszczeniu, gdyż większych niż kilkustopniowe mrozy nie przetrwa. 

Wiosną można eukaliptusy przycinać, tworząc atrakcyjny pokrój i pobudzając tym samym roślinę do wytwarzania większej ilości młodych pędów. Jeśli nie będzie przycinana, dobrze jest choć uszczykiwać młode wierzchołki.

Skip to content