Encyklopedia roślin Balkon i Taras Eustoma wielokwiatowa

Eustoma wielokwiatowa

Eustoma grandiflorum syn. Lisianthus russelianus

Wysokość od 40 do 60 cm
Kwitnienie VI, VII, VIII
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój wzniesiony
Kategorie
Eustoma wielokwiatowa

Eustoma grandiflorum syn. Lisianthus russelianus, autor: 阿橋 HQ, commons.wikimedia.org

Eustoma wielkokwiatowa (Eustoma grandiflorumLisianthus russelianus) vel lizantus vel goryczka preriowa jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią, która należy do rodziny goryczkowatych. Występuje na północy Meksyku i południu Stanów Zjednoczonych. 

Rośliny te nazywane są czasem dzwonkami prerii lub japońskimi różami, a to ze względu na piękno kwiatów, które z jednej strony kształtem przypominają róże a delikatnością płatków, tulipany

Eustoma dorasta do ok. 60 cm wysokości. Jej pędy są wzniesione, mocno się rozgałęziają a na nich wyrastają liście o lancetowatym kształcie o lekko srebrzystej barwie. Jej kwiaty rosną pojedynczo, są okazałe (nawet 15 cm średnicy), mają długie szypułki i dzwonkowaty kształt. Są delikatne i urzekające, rozwijają się po kolei sprawiając, że roślina kwitnie od czerwca do nawet września. 

Uprawa eustomy wielkokwiatowej

Dla eustomy wybieramy stanowisko słoneczne i jasne, ostatecznie może być to lekki półcień. Preferuje podłoże żyzne i dość przepuszczalne, najlepiej piaszczysto-gliniaste. Optymalna temperatura to 18-21°C. Oczekuje umiarkowanego podlewania i nawożenia. Nie trzeba jej przesadzać, w zasadzie nie zdarza się by zakwitła drugi raz, dlatego po przekwitnięciu najczęściej jest wyrzucana. Ciepłą wiosną i lato może spędzać powieszona na tarasie lub balkonie.

Skip to content