Encyklopedia roślin Balkon i Taras Eustoma wielokwiatowa

Eustoma wielokwiatowa

Eustoma grandiflorum syn. Lisianthus russelianus

Wysokość 40-60 cm
Kwitnienie VI-VIII
Stanowisko słoneczne, półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój wzniesiony
Kategorie
Eustoma wielokwiatowa

Eustoma wielokwiatowa, autor: 阿橋 HQ, commons.wikimedia.org

Eustoma wielkokwiatowa (Eustoma grandiflorumLisianthus russelianus) vel lizantus vel goryczka preriowa jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią, która należy do rodziny goryczkowatych. Występuje na północy Meksyku i południu Stanów Zjednoczonych. 

Rośliny te nazywane są czasem dzwonkami prerii lub japońskimi różami, a to ze względu na piękno kwiatów, które z jednej strony kształtem przypominają róże a delikatnością płatków, tulipany

Eustoma dorasta do ok. 60 cm wysokości. Jej pędy są wzniesione, mocno się rozgałęziają a na nich wyrastają liście o lancetowatym kształcie o lekko srebrzystej barwie. Jej kwiaty rosną pojedynczo, są okazałe (nawet 15 cm średnicy), mają długie szypułki i dzwonkowaty kształt. Są delikatne i urzekające, rozwijają się po kolei sprawiając, że roślina kwitnie od czerwca do nawet września. 

Uprawa eustomy wielkokwiatowej

Dla eustomy wybieramy stanowisko słoneczne i jasne, ostatecznie może być to lekki półcień. Preferuje podłoże żyzne i dość przepuszczalne, najlepiej piaszczysto-gliniaste. Optymalna temperatura to 18-21°C. Oczekuje umiarkowanego podlewania i nawożenia. Nie trzeba jej przesadzać, w zasadzie nie zdarza się by zakwitła drugi raz, dlatego po przekwitnięciu najczęściej jest wyrzucana. Ciepłą wiosną i lato może spędzać powieszona na tarasie lub balkonie.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!