Encyklopedia roślin Rośliny Domowe Ozdobne Liście Fikus dębolistny

Fikus dębolistny

Ficus lyrata

Wysokość ok. 3-10 m
Kwitnienie
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby stale wilgotna
Ozdobność liście
Pokrój wyprostowany
Kategorie
Fikus dębolistny

Ficus lyrata, autor: David J. Stang, commons.wikimedia.org

Fikus dębolistny (Ficus lyrata) inaczej nazywany figowcem lirolistnym jest to egzotyczne, rozłożyste drzewo należące do rodziny morwowatych. Ojczyzną fikusa jest Afryka Zachodnia, gdzie osiąga wysokość 10-15m. W strefie zwrotnikowej uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna, w innych częściach świata w doniczkach. 

Ozdobą fikusa są jego piękne, duże liście, wyglądem przypominające liście dębu. U roślin doniczkowych dorastają do 30 cm długości i 20 szerokości, w naturze są co najmniej dwukrotnie większe. Mają skórzastą fakturę, są intensywnie zielone i błyszczące, z wyraźnie zaznaczonymi nerwami. W uprawie doniczkowej nie kwitnie i nie owocuje, w naturze zakwita i wydaje okrągłe, przypominające orzechy owoce. 

Uprawa fikusa dębolistnego

Fikus dębolistny w uprawie doniczkowej jest rośliną wymagającą. Trzeba mu zapewnić żyzną, próchniczą i przepuszczalną ziemię, która powinna być stale wilgotna, dlatego roślinę trzeba często podlewać niewielką ilością wody. Konieczne jest również systematyczne zasilanie nawozem wieloskładnikowym wiosną i latem. Stanowisko powinno być słoneczne, ale roślina wymaga osłonięcia w godzinach południowych, może stać wówczas za firanką. 

By fikus ładnie się rozkrzewiał można przycinać jego pędy wierzchołkowe, od razu je ukorzeniając w wodzie lub wilgotnym podłożu. Liście powinny być systematycznie wycierane z kurzu. Roślina wrażliwa na przelanie – brązowieją liście i często atakowana przez szkodniki – zwłaszcza wełnowce.

Skip to content