Encyklopedia roślin Egzotyczne Fitonia

Fitonia

Fittonia

Wysokość do 15 cm
Kwitnienie
Stanowisko półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście
Pokrój płożący
Kategorie
Fitonia

Fittonia, autor: David J. Stang, commons.wikimedia.org

Fitonia (Fittonia) rośnie w północno-zachodniej części Ameryki Południowej, w wilgotnych lasach równikowych. Można ją w naturze spotkać przede wszystkim w Peru. Obejmuje tylko dwa gatunki i obydwa są uprawiane jako rośliny ozdobne. W warunkach naturalnych jest pnączem. Należy do rodziny akantowatych. 

Rosnąc w doniczce ma płożący pokrój, a jej pędy dorastają do 15 cm długości i są bardzo kruche. Cała roślina pokryta jest krótkimi włoskami. 

Roślina ma niezwykle dekoracyjne liście, które mają rzadko spotykaną barwę nerwów a czasami również plamy między nimi. Liście fitonii mają jajowaty kształt i wyrastają na łodygach parami. Ich ogonki są grube i krótkie. Blaszka liściowa jest koloru ciemnozielonego i jest gęsto usiana wypukłym unerwieniem w najróżniejszych kolorach. Nerwy mogą być białe, czerwone, żółte, różowe, pomarańczowe albo jasno zielone. 

Uprawa fitonii

Fitonia doskonale czuje się w naszych domach. Lubi mieć stałą, wysoką temperaturę, która w zimie nie powinna spadać poniżej 16°C. Lubi stać w miejscu jasnym i słonecznym, ale światło musi być rozproszone. Postawienie jej w miejscu, gdzie będzie narażona na bezpośrednie operowanie promieni słonecznych skończy się w najlepszym razie plamami na liściach a w najgorszym poparzeniem. Fitonia musi mieć zapewnioną wysoką wilgotność powietrza, dobrze jest ją często zraszać delikatną wodną mgiełką. 

By się dobrze rozkrzewiała należy systematycznie ciąć lub uszczykiwać końcówki pędów. Można ją raz w miesiącu zasilać nawozem organicznym lub takim dedykowanym roślinom zielonym. Wymaga żyznego i przepuszczalnego podłoża, grubej warstwy drenażowej i otworów w dnie doniczki. Jeśli zostanie przelana – jej korzenie zgniją, gdy przesuszona – jej pędy i liście od razu zaczną więdnąć. Tylko delikatne i systematyczne podlewanie będzie fitonię utrzymywało w doskonałej kondycji.

Skip to content