Encyklopedia roślin Byliny Floks rozłogowy

Floks rozłogowy

Phlox stolonifera

Wysokość od 20 do 30 cm
Kwitnienie IV, V, VI
Stanowisko półcień
Wilgotność gleby stale wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój płożący
Kategorie
Floks rozłogowy

Phlox stolonifera, autor: Derek Ramsey, commons.wikimedia.org

Floks rozłogowy (Phlox stolonifera) vel płomyk rozłogowy, jest byliną należącą do rodziny wielosiłowatych. Jest chętnie uprawiana jako roślina ozdobna w wielu krajach na świecie a pochodzi z Ameryki Północnej. 

Roślina tworzy niską darń płożąc się po ziemi. Pędy dorastają do 20-30 cm wysokości, pokryte są drobnymi, ciemnozielonymi listkami, które są zimozielone. 

Płomyk rozłogowy kwitnie w maju i czerwcu, a kwiatów jest całe mnóstwo, tworzy wręcz kwiatowe dywany. W zależności od odmiany kwiaty mogą być koloru niebieskiego, różowego lub fioletowego. Owocem floksa jest torebka, w której znajduje się sporo nasion.  

Uprawa floksa rozłogowego

Floksy nie mają wygórowanych wymagań uprawowych. Dobrze rosną w półcieniu, ale dadzą sobie radę i w słońcu, jeśli zadba się o stałą wilgotność podłoża latem. Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny, ziemia żyzna, przepuszczalna i wciąż lekko wilgotna. Przed posadzeniem roślin dobrze jest wymieszać wierzchnią warstwę podłoża z dużą ilością kompostu, natomiast każdej wiosny rośliny powinny zostać zasilone nawozem wieloskładnikowym dedykowanym roślinom kwitnącym. 

Płomyk rozłogowy można rozmnażać na kilka sposobów. Po przekwitnięciu można pobrać z rośliny macierzystej sadzonki, rozrośnięte egzemplarze można wczesną jesienią dzielić lub wysiewać zebrane nasiona. Rośliny wysiane z tych nasion nie powtórzą już cech rośliny macierzystej

Po zakończeniu kwitnienia pędy te powinno się ścinać. Roślina ta jest mrozoodporna

Najgroźniejszymi chorobami floksów są mączniak prawdziwy oraz plamistość liści.

Skip to content