Encyklopedia roślin Pnącza Kwitnące Latem Glicynia chińska

Glicynia chińska

Wisteria sinensis

Wysokość do 15 m
Kwitnienie V, VI
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, owoce
Pokrój pnący
Kategorie
glicynia chińska

Wisteria sinensis, autor: Owen Yin, Unsplash

Glicynia chińska (Wisteria sinensis) nazywana jest często od swej łacińskiej nazwy wisterią lub słodlinem chińskim. Jest to pięknie, kwitnące pnącze pochodzące z Chin i tam rośnie w naturze. Pnącze to jest długowieczne, może przetrwać i 100 lat. Ma duże przyrosty (1-3 m w ciągu roku) i silnie się krzewi. Może osiągnąć 10 do 18 m wysokości. Jej pędy stają się z czasem bardzo ciężkie, dlatego wymaga mocnych podpór.

Wisteria słynie ze swoich przepięknych fioletowych kwiatostanów, które w formie gron długości 15-30 cm zwisają z pędów. Składają się ode z drobniutkich, ściśle ułożonych, motylkowych kwiatków, które kwitną w maju a na początku czerwca zaczynają opadać. Wówczas dopiero zaczynają rosnąć liście. Skrętolegle układają się na pędzie i są koloru jasnozielonego. W tych rejonach świata, gdzie nie ma zimy wisteria możne zakwitnąć po raz drugi, jest to jednak już dużo słabsze kwitnienie. By cieszyć się widokiem jej pięknych kwiatów trzeba zaczekać około 4-5 lat.

Glicynia chińska – uprawa

Glicynia chińska lubi miejsca ciepłe i dobrze nasłonecznione. Do tego powinny być dobrze osłonięte od wiatru. Młode egzemplarze powinno się okrywać na zimę, gdyż roślina jest wrażliwa na mróz. Za to dobrze znosi nawet duże zanieczyszczenie powietrza. Podłoże powinno być odkwaszone (można to osiągnąć wapnując), dobrze nawiezione obornikiem a także nawozami fosforowymi. Glicynia wymaga dwukrotnego przycinania w trakcie sezonu wegetacyjnego.

 

Skip to content