Encyklopedia roślin Egzotyczne Guzmania

Guzmania

Guzmania

Wysokość do 30 cm
Kwitnienie I-XII
Stanowisko słoneczne, półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność cała roślina
Pokrój wzniesiony, rozłożysty
Kategorie
Guzmania

Guzmania, autor: Keith Edkins, commons.wikimedia.org

Guzmania (Guzmania) jest rośliną należącą do rodziny bromeliowatych. Liczy sobie ponad 200 gatunków. Niektóre z nich nadają się do uprawy doniczkowej i są chętnie kupowane ze względu na niezwykle ozdobne kwiatostany. W naturze rośnie w lasach tropikalnych Ameryki Południowej. 

Roślina dorasta do 30 centymetrów. Prezentuje się niezwykle egzotycznie, tworzy rozłożystą rozetę zielonych, równowąskich, sztywnych, łukowato w dół wygiętych liści, które naturalnie błyszczą. Pomiędzy nimi znajduje się lejkowate wgłębienie, które służy roślinie do magazynowania wody. Ze środka tej liściowej rozety wyrasta niezwykły kwiatostan o żywych barwach. Kwiaty właściwe są drobne i nie rzucają się w oczy, natomiast ich przykwiatki zwracają na siebie uwagę niesamowitą feerią barw. Wielkość kwiatostanów zależy od gatunku guzmanii. Bywają niskie i rozłożyste albo wysokie i smukłe. Również ich ubarwienie różni się między sobą. Bywają w kolorach żółtym, pomarańczowym, czerwonym, różowym i wielu innych odcieniach. Guzmania kwitnie od zimy do przedwiośnia. Gdy ginie kwiatostan równocześnie obumiera cała roślina. Jednak zanim to nastąpi wydaje na świat małe rozetki, które można oderwać i zasadzić w nowej doniczce. 

Uprawa guzmanii

Guzmania jest rośliną egzotyczną i wymagająca, trudno jest zatem w pomieszczeniu stworzyć jej optymalne warunki. Dobrze jest ustawić ją w jasnym, ale osłoniętym od bezpośrednich promieni słonecznych miejscu. Podłoże powinno być torfowe, próchnicze, bardzo żyzne i przepuszczalne. Torf pomoże utrzymywać wilgoć na stałym poziomie, rośliny bowiem nie można przesuszyć, ale również nie może stać w wodzie. Dobrze jest dbać by w zagłębieniu między liśćmi wciąż była woda. Suche powietrze powoduje, że liście zaczynają najpierw zasychać na końcach by z czasem uschnąć całkowicie. Woda do podlewania powinna być wolna od wapnia i w temperaturze pokojowej. Oprócz tego zalecane jest częste zraszanie rośliny wodną mgiełką. Temperatura w pomieszczeniu powinna być wciąż dość wysoka, około 20-24°C. Do tego guzmania nie znosi przestawiania i stania w przeciągach. 

Rozmnaża się ją w prosty sposób, wystarczy oderwać przyrosty, zanurzyć w ukorzeniaczu i zasadzić w nowej doniczce.

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!