Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Hortensja bukietowa – uprawa i pielęgnacja

Hortensja bukietowa – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Hortensja bukietowa (Hydrangea Paniculata)

Wysokość 2-4 m
Kwitnienie VII, VIII, IX, X
Stanowisko słoneczne, półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój krzaczasty, regularny, kulisty

Hortensja bukietowa (Hydrangea Paniculata) jest to gatunek rośliny, która należy do rodziny hortensjowatych. To  kwitnący krzew ogrodowy, który pochodzi z Chin i Japonii. Również na Kurylach i Sachalinie można go spotkać rosnącego w warunkach naturalnych. Hortensja bukietowa jest niezwykle popularną rośliną ozdobną uprawianą w ogrodach całego niemal świata. W jej uprawie kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest jej odpowiednie przycinanie.

Jak wygląda hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa to krzew o regularnym, kulistym pokroju i wysokiej wartości dekoracyjnej, którego główną ozdobą są piękne, wydłużone, długotrwałe, wiechowate kwiatostany. Hortensja bukietowa osiąga nawet 4 metry wysokości i ok. 2 metrów rozpiętości, ale czasami nawet więcej. Hortensje bukietowe dumnie prezentują się na rabatach, w ogrodach przydomowych, działkowych oraz w nasadzeniach parkowych i zieleni miejskiej, możemy również uprawiać rośliny w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa, źródło: depositphotos.com

Hortensje bukietowe kwitną od początku lipca, aż do późnej jesieni, z czasem kwiatostany wysychają, ale nie opadają. Wyglądają atrakcyjnie nawet po przekwitnięciu zdobiąc roślinę zimową porą. Kwiaty hortensji bukietowej są śnieżnobiałe lub kremowe, w czasie przekwitania różowo czerwone aż do purpurowych, zebrane w duże stożkowate kwiatostany. Pędy brązowe, owłosione, giętkie. Liście ciemnozielone, jajowate z ostrym wierzchołkiem.

Uprawa hortensji bukietowej

Typowa forma gatunku hortensji bukietowej nie jest zazwyczaj uprawiana, gdyż nie jest tak atrakcyjna jak kultywary (odmiany). Roślinę można w prosty sposób rozmnożyć tworząc sadzonki pędowe. Rozmnaża się ją również wysiewając nasiona.

Hortensja bukietowa najlepiej rośnie w półcieniu i na stanowisku słonecznym. Jest bardzo wytrzymała na niskie temperatury, zimuje bez przykrycia , chociaż w chłodniejszych rejonach wymaga zabezpieczenia na zimę, dotyczy to zwłaszcza młodych egzemplarzy. Jednak w przeciwieństwie do hortensji ogrodowej, jest wytrzymalsza na niższe temperatury. Hortensja ogrodowe bowiem może być sadzona w strefie mrozoodporności 6B, a większość odmian bukietowej dobrze znosi nawet 5A. Hortensja bukietowa lubi gleby żyzne, dostatecznie wilgotne, lekko kwaśne do kwaśnych (pH 4,5 – 6,0). Na ziemi słabszej i suchej kwiaty są mniejsze albo mogą się nie tworzyć w ogóle. Zaletą hortensji bukietowej jest to że pąki kwiatowe zawiązują się na tegorocznych pędach, powstałych w roku kwitnienia. Dzięki temu nie jest narażona na przemarznięcia.

Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa, autor: SylwiaAptacy/pixabay.com

Rozmnażanie hortensji bukietowej

Hortensję bukietową można rozmnażać na kilka sposobów. Mogą to być nasiona, sadzonki zielne, sadzonki zdrewniałe lub odkłady.

Rozmnażanie hortensji z nasion

Nasiona hortensji można kupić, wówczas ma się w zasadzie pewność, że otrzymamy odmianę, której nasiona kupujemy. Możemy również zebrać nasiona z własnych krzewów, ale to co wyrośnie będzie niespodzianką. Bowiem najczęściej jest tak, że nowe rośliny różnią się nieco, albo nawet znacząco od rośliny matecznej. Pierwsze kwiaty powinny pojawić się w kolejnym sezonie, najpóźniej w następnym.

Nasiona wysiewa się do pojemnika wypełnionego lekką, żyzną i wilgotną ziemią, najlepiej w styczniu lub lutym. Pojemnik należy postawić na jasnym parapecie. W maju sadzonki można już przesadzić do ogrodu lub do donicy. Pamiętać należy, by przed zimą usypać wokół rośliny pokaźne kopczyki, żeby nie przemarzły korzenie.

Rozmnażanie hortensji bukietowej z sadzonek zielnych

Sadzonki zielne to sadzonki, które nie zdążyły jeszcze zdrewnieć, a pozyskuje się je z wierzchołków pędów. Sadzonki te pozyskuje się od czerwca do sierpnia. Wybiera się te zdrowe, dorodne, na końcach których nie zawiązały się pąki kwiatostanowe. Powinny mieć ok. 15 cm długości i tnie się je pod skosem.  Ścina się z pędu wszystkie liście pozostawiając tylko dwa najwyżej położone, a ich blaszki skraca się o połowę. Najlepiej jest sadzić je w zewnętrznych inspektach. Do zimy zdążą się ukorzenić, dobrze osłonięty inspekt będzie je chronił przed niskimi temperaturami, a jedocześnie będą doskonale zahartowane. W tym miejscu powinny pozostawać również cały kolejny rok i dopiero wiosną następnego można je sadzić w miejscach docelowych.

Hortensja bukietowa 'Grandiflora'

Hortensja bukietowa 'Grandiflora’, autor: Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Podłoże w inspekcie powinno być mieszaniną dobrej, żyznej ziemi, torfu i piasku. Musi być lekkie i bogate w składniki pokarmowe. Trzeba dbać o zachowanie stałej, ale umiarkowanej wilgotności podłoża, a w ciągu roku dobrze jest również kilka razy podlać uprawę wodą z dodatkiem biohumusu.

Rozmnażanie hortensji bukietowej z sadzonek zdrewniałych

Rozmnażaniem hortensji bukietowej (ale również hortensji drzewiastej) można zająć się już zimą (najlepiej w grudniu). Żeby z gołych patyczków powstały piękne rośliny muszą one być ciemnobrązowe (zdrewniałe), grubości mniej więcej ołówka.

Najskuteczniej daje się rozmnażać hortensja typu 'Ananelle’, ale można w ten sposób tworzyć wszystkie odmiany hortensji. Trzeba mieć jednak na uwadze, że sadząc np. 30 patyczków (sztobrów) tych najbardziej kapryśnych odmian, możemy uzyskać tylko jedną roślinę.

Zanim przystąpimy do cięć, trzeba przygotować pojemniki z czystym piaskiem. Patyczki będą miały ok. 20 cm długości, więc pojemniki muszą być głębokie. Piasek daje gwarancję, że nasza uprawa nie zostanie zaatakowana przez choroby grzybowe. Teraz bierzemy się za cięcie suchych pędów hortensji, tych z przekwitniętymi kwiatostanami. Łodygę trzeba pociąć w taki sposób, żeby na każdej sadzonce były po 2 oczka i 2 cm pędu nad i pod nimi.

Tak przygotowane patyczki wciskamy w wilgotny piasek co kilka centymetrów, nie mogą wystawać ponad powierzchnię. Skrzyneczki trzeba teraz wynieść do chłodnej piwnicy lub innego ciemnego i chłodnego pomieszczenia. Jeśli nie masz piwnicy, takie pojemniki można zadołować, choć w grudniu może to być kłopotliwe. Powinna się bowiem znaleźć jakieś 10 cm pod poziomem ziemi, a na dodatek dobrze jest to miejsce dodatkowo przykryć.

W marcu patyczki powinny zostać delikatnie wyjęte z piasku i zasadzone po kilka (najlepiej 3) sztuk już w w donicy wypełnionej odpowiednią dla hortensji ziemią. Teraz nie przysypujemy już całych patyczków, jeden pączek musi wystawać ponad ziemią. Teraz będą potrzebować światła, ale nie mogą stać jeszcze na dworze. Gdy nie będzie przymrozków, można je wynieść na zewnątrz. Do gruntu, na swoje miejsca powinny trafić pod koniec lata lub jesienią. Sadzimy je w całości, tak jak rosły w donicy, żeby mieć pewność, że chociaż jedna się przyjmie. W kolejnym roku powinny już zakwitnąć.

Wczesną wiosną, gdy przycinamy hortensję bukietową również z przekwitniętych pędów można tworzyć sadzonki. I można je albo umieszczać w donicach z ziemią dla hortensji, albo wręcz od razu wtykać w ziemię. Nie ma co liczyć, że wszystkie się przyjmą, ale jeśli chcemy mieć kilka dodatkowych krzewów, to bez wielkiego wysiłku można je sobie wyhodować, a w ogrodzie zawsze znajdzie się miejsce na jakiś patyczek, który można później przesadzić.

Pielęgnacja hortensji bukietowej

Hortensja bukietowa w czasie przedłużających się upalnych dni, wymaga obfitego, systematycznego nawadniania. Aby zapobiec utracie wilgotności, podłoże pod roślinę warto wyściółkować grubą warstwą kory z drzew iglastych. Nie tylko zapobiegnie ona nadmiernemu odparowywaniu wody i zapobiegnie wyrastaniu chwastów, ale kora ta będzie dodatkowo zakwaszać podłoże, co hortensje bardzo lubią, a rozkładając się stanie się dostarczycielem próchnicy.

Hortensje bukietową zasilamy od wiosny do połowy lipca, nawozem do roślin kwitnących, najlepiej by były to nawozy dedykowane hortensjom. Doskonale wiosną sprawdzi się również obornik granulowany lub kompost.

Cięcie hortensji bukietowej

Cięcie hortensji ogrodowej a cięcie hortensji bukietowej to dwie różne bajki. Hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych, natomiast bukietowa na tegorocznych. Dlatego właśnie bukietowa wymaga radykalnych cięć każdego roku. I to naprawdę radykalnych. W swoim ogrodzie zawsze mieliśmy obawy, że przytniemy zbyt mocno. Ale wystarczył instruktaż hodowcy hortensji, jego bardzo jasne i rzetelne wyjaśnienia i w tym roku idziemy na całość.

Hortensja bukietowa – uprawa i pielęgnacja

Przycinanie hortensji bukietowej

Mając już hortensję w ogrodzie cięcia zaczynamy od pozbycia się wszystkich wiotkich pędów. Nawet jeśli zakwitną, kwiatostany będą niewielkie, ale na tyle ciężkie, że pędy te będą się pokładały na ziemi. Ani to ładnie wygląda, ani jest zdrowe dla rośliny. Gdy już zostały obcięte, kolej na pędy grube, te co mają co najmniej średnicę powiedzmy ołówka. Kiedyś zostawialiśmy po kilka oczek i tzw. proce (czyli rozgałęzienia) z cienkimi pędami. A to błąd, bo hortensja ma wtedy mniejsze kwiatostany a dużo więcej liści.

Hortensja bukietowa ‘Little Lime’

Hortensja bukietowa ‘Little Lime’, autor: Famartin, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Okazuje się, że nie ma takiej potrzeby. Wystarczy 1 oczko (gdy się obawiacie, zostawcie góra 2). Może wtedy będzie mniej rozłożysta (z latami i tak będzie coraz bardziej, bo wypuszcza wciąż nowe pędy korzeniowe i rozrasta się od ziemi), ale za to pędy będą mocne, nie będą się przewieszały, nie będą potrzebne podpory ani podwiązywanie. A kwiatostany będą ogromne.

Przycinanie hortensji należy przeprowadzić wczesną wiosną, w marcu i na początku kwietnia, ważne, żeby temperatury w dniu cięcia były dodatnie. I zawsze trzeba to robić rano, żeby do wieczora, jeśli mróz zetnie, ranki zdążyły się nieco zabliźnić.

Wiekowe hortensje powinno się co kilka lat odmładzać wycinając najstarsze pędy tuż przy ziemi.

Jeśli kupujemy w danym sezonie hortensję, która już kwitnie, oczywiście sadzimy ją i niczego nie przycinamy. Pierwsze cięcia robi się wiosną w kolejnym sezonie.

Ciekawe odmiany Hortensji Bukietowej

  • ’Limelight’ – odmiana o zielonkawo żółtych kwiatostanach, przebarwiających się na kremowobiałe, dorasta do 3 metrów wysokości.
  • ’Pink Diamond’ – odmiana o dużych stożkowatych wiechach o jaskrawo różowym zabarwieniu.
  • ’Brussels Lace’ – odmiana o ażurowych, koronkowych kwiatostanach, osiąga 1,5 metra wysokości.

Hortensja bukietowa 'Bobo’

Hortensja bukietowa 'Bobo’ (Hydrangea paniculata ‘Bobo’) to niski, karłowy, gęsty krzew o kulistym pokroju. Odmiana ‘Bobo’ została nagrodzona złotym medalem na targach Floriall w 2010 roku. 'Bobo’ jest niezwykle atrakcyjną rośliną, która w okresie kwitnienia szczelnie pokrywa się kwiatami i przybiera kulisty pokrój. Dorasta od 50-100 cm wysokości i pięknie prezentuje się w małych ogrodach, na rabatach, sadzona pojedynczo lub w grupach. Roślina ta to również doskonała ozdoba do uprawy w dużych donicach, na tarasach i balkonach.

’Bobo’ kwitnie od początku lipca, aż do końca września. Kwiatostany są duże, w kształcie szeroko stożkowych wiech, porastają niemal cały krzew. Kwiaty początkowo białe, z czasem nabierają różowego koloru. Liście hortensji bukietowej 'Bobo’ są szerokie, jajowate, ciemnozielone, ostro zakończone.

Hortensja bukietowa ‘Bobo’

Hortensja bukietowa ‘Bobo’, źródło: depositphotos.com

Uprawa hortensji bukietowej 'Bobo’

Hortensja bukietowa 'Bobo’ potrzebuje stanowiska słonecznego, lub półcienistego, gleba powinna być żyzna, próchnicza, odpowiednio wilgotna, o odczynie lekko kwaśnym. Hortensja bukietowa 'Bobo’ jest całkowicie mrozoodporna i kwitnie niezależnie od przebiegu mrozów zimą, ponieważ tworzy kwiaty na pędach tegorocznych. Odmiana ta wymaga częstego nawożenia oraz wysokiej wilgotności podłoża, zwłaszcza w okresie silnego wzrostu oraz kwitnienia. Dla uzyskania silniejszych pędów i obfitych kwiatostanów należy wiosną i jesienią silnie przyciąć krzew, kiedy jest w stanie bezlistnym.

’Bobo’ to roślina zdrowo rosnąca, odporna na krótkotrwałe susze, jednak w okresie przedłużających się upalnych dni krzew wymaga obfitego i regularnego podlewania.

Hortensja bukietowa 'Little Lime’

Hortensja bukietowa 'Little Lime’ (Hydrangea paniculata ‘Little Lime’) to niski, karłowy i zwarty krzew o krzaczastym lekko rozłożystym pokroju. Roślina wieloletnia, dekoracyjna, długo kwitnąca z rodziny hortensjowatych. Hortensja bukietowa 'Little Lime’ dorasta do 1 metra wysokości i 1,5 metra rozpiętości. Kwitnienie rozpoczyna w lipcu, a kończy we wrześniu, a zaschnięte kwiatostany zdobią roślinę przez cały rok. 'Little Lime’ wytwarza bardzo licznie kwiaty, początkowo seledynowe, z czasem zmieniają kolor na biało kremowy , a pod koniec lata różowieją, zebrane w duże stożkowate kwiatostany. Pędy sztywne, wyprostowane, ciemnoczerwone. Liście ciemno zielone, lekko owłosione, jesienią przybierają żółto-czerwoną barwę.

’Little Lime’ polecana do uprawy w ogrodach przydomowych, na rabaty, pięknie prezentuje się w kompozycjach z innymi roślinami liściastymi, jest doskonałą rośliną do uprawy w pojemnikach na tarasach i balkonach, wykorzystywana jako krzew okrywowy.

Hortensja bukietowa ‘Little Lime’

Hortensja bukietowa ‘Little Lime’, autor: Famartin, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Uprawa hortensji bukietowe 'Little Lime’

’Little Lime’ to zdrowy i żywotny krzew, odporny na zanieczyszczenia powietrza, posiada dużą wytrzymałość na mrozy, nie choruje, odporna na ataki szkodników. Najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym, w półcieniu również sobie poradzi. 'Little Lime’ lubi gleby żyzne, próchnicze, gliniaste, umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne.

’Little Lime’ kwitnie na jednorocznych pędach, przez co nie jest narażona na uszkodzenia pąków kwiatowych, podczas wiosennych przymrozków, dzięki temu kwitnie niezawodnie każdego roku. Wczesną wiosną należy przyciąć dość nisko każdy zeszłoroczny pęd, pobudzi to roślinę do tworzenia większych kwiatów, do wzrostu i rozkrzewiania się. 'Little Lime’ to wodne kwiaty, bardzo wrażliwe na brak wody, w czasie suszy wymagają obfitego i regularnego podlewania.

Hortensja bukietowa 'Polar Bear’

Hortensja bukietowa 'Polar Bear’ (Hydrangea paniculata ‘Polar Bear’) to najpiękniejsza odmiana wśród hortensji bukietowych, pochodząca z Holandii. Jest to wieloletnia, rozłożysta roślina, o sztywnych, wyprostowanych pędach i ogromnych kwiatostanach dochodzących do 40 centymetrów długości. Dorasta do 1,5-2 metrów wysokości i podobnej rozpiętości. 'Polar Bear’ zakwita w sierpniu i utrzymuje kwiaty do października. Kwiaty jej są płonne, w kształcie dużego, spłaszczonego stożka, zebrane na szczytach pędów. Są kremowo-białego koloru, pod koniec lata delikatnie różowieją. Liście jajowate, ciemnozielone, szorstko owłosione. 'Polar Bear’ to niezwykle atrakcyjny krzew, znajdujący zastosowanie w ogrodach przydomowych czy miejskich parkach, a posadzona w donicy ozdabia również nasze tarasy i balkony.

Hortensja bukietowa 'Polar Bear'

Hortensja bukietowa 'Polar Bear’, źródło: depositphotos.com

Uprawa hortensji bukietowej 'Polar Bear’

Hortensja bukietowa 'Polar Bear’ doskonale rośnie na glebie żyznej, przepuszczalnej, lekko kwaśnej, umiarkowanie wilgotnej, z dodatkiem kompostu i torfu. Stanowisko powinno być słoneczne lub lekko zacienione.Polar Bear’ jest całkowicie mrozoodporna, odporna na zanieczyszczenia powietrza, choroby i szkodniki. Roślinę przycinamy wczesną wiosną, pobudzi to krzew do lepszego wzrostu i rozkrzewiania się, a przy okazji będzie tworzyła większe kwiatostany i obficiej zakwitnie. 'Polar Bear’ wiosną przed pojawieniem się kwiatów wymaga nawożenia. W czasie przedłużających się upałów hortensja bukietowa powinna być intensywnie podlewana. Po przekwitnięciu kwiaty zasychają i pozostają na roślinie przez jesień i zimę.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz