Encyklopedia roślin Krzewy Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa

Hydrangea Paniculata

Wysokość 2 m
Kwitnienie IX, VII, VIII, X
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój krzaczasty, kulisty, regularny
Kategorie
Hortensja bukietowa

Hydrangea Paniculata, autor: june8/pixabay.com

Hortensja bukietowa (Hydrangea Paniculata) to kwitnący krzew ogrodowy o regularnym, kulistym pokroju i wysokiej wartości dekoracyjnej, których główną ozdobą są piękne, wydłużone, długotrwałe, wiechowate kwiatostany. Hortensja bukietowa osiąga 2 metry wysokości i 1,5 metra rozpiętości. Hortensja bukietowa dumnie prezentuje się na rabatach, w ogrodach przydomowych, działkowych oraz w nasadzeniach parkowych i zieleni miejskiej, możemy również uprawiać roślinę w pojemnikach na balkonach i tarasach. Hortensja bukietowa kwitnie od początku lipca, aż do późnej jesieni, z czasem kwiatostany wysychają, ale nie opadają. Wyglądają atrakcyjnie nawet po przekwitnięciu zdobiące roślinę zimową porą. Kwiaty hortensji bukietowej są śnieżnobiałe, w czasie przekwitania różowo czerwone, zebrane w duże stożkowate kwiatostany. Pędy brązowe, owłosione, giętkie. Liście ciemnozielone, jajowate z ostrym wierzchołkiem.

Uprawa hortensji bukietowej

Hortensja bukietowa najlepiej rośnie w półcieniu i na stanowisku słonecznym. Jest bardzo wytrzymała na niskie temperatury, zimuje bez przykrycia , chociaż w chłodniejszych rejonach wymaga zabezpieczenia na zimę. Hortensja bukietowa lubi gleby żyzne, dostatecznie wilgotne, lekko kwaśne, na ziemi słabszej, suchej kwiaty są mniejsze i mogą się nie zawiązywać. Dla uzyskania okazałego kwitnienia zaleca się silne przycinanie wiosną, kiedy krzew jest w stanie bezlistnym. Najlepiej przyciąć wszystkie pędy na około 15 centymetrów nad cięciem zeszłorocznym. Zaletą hortensji bukietowej jest to że pąki kwiatowe zawiązują się na tegorocznych pędach, powstałych w roku kwitnienia. Dzięki temu nie jest narażona na przemarznięcia. Hortensja bukietowa w czasie przedłużających się upalnych dni, wymaga obfitego nawadniania, aby zapobiec utracie wilgotności, podłoże pod roślinę warto wyściółkować. Hortensje bukietową zasilamy od wiosny do połowy lipca, nawozem do roślin kwitnących. Rozmnaża się przez sadzonki zielne lub przez odkłady.

Do najciekawszych odmian Hortensji Bukietowej należy zaliczyć:

  • ‘Limelight’ – odmiana o zielonkawo żółtych kwiatostanach, przebarwiających się na kremowobiałe, dorasta do 3 metrów wysokości.
  • ‘Pink Diamond’ – odmiana o dużych stożkowatych wiechach o jaskrawo różowym zabarwieniu.
  • ‘Brussels Lace’ – odmiana o ażurowych, koronkowych kwiatostanach, osiąga 1,5 metra wysokości.
Skip to content