Encyklopedia roślin Krzewy Hortensja dębolistna

Hortensja dębolistna

Hydrangea Quercifolia

Wysokość 1-1,5 m
Kwitnienie IX, VIII
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój krzaczasty, luźny
Kategorie
Hortensja dębolistna

Hydrangea Quercifolia, autor: Calvero, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Hortensja dębolistna (Hydrangea Quercifolia) to rozłożysty krzew o luźnym pokroju i cienkich owłosionych, przewieszających się pędach. Dzięki odrostom korzeniowym mocno rozrasta się na boki tworząc duże kępy. Dorasta do 1-1,5 metra wysokości. Hortensja dębolistna zakwita latem na przełomie sierpnia i września. Kwiaty białe złożone z drobnych kwiatów płodnych i większych płonnych, zebrane w duże, luźne kwiatostany, które zdobią krzew aż do jesiennych dni.

Największą ozdobą hortensji dębolistnej są duże, ciemnozielone, skórzaste liście z charakterystycznymi głębokimi wycięciami na bokach- przypominają liście dębu. Jesienią przebarwiają się na ciemnoczerwony kolor. Hortensja dębolistna ze względu na swoje rozmiary nadaje się do niewielkich ogrodów przydomowych i japońskich, do parków krajobrazowych, ładnie komponuje się w grupach z innymi krzewami ozdobnymi.

Uprawa hortensji dębolistnej

Hortensja dębolistna lubi gleby żyzne, wilgotne, próchnicze, o odczynie lekko kwaśnym, (nie lubi gleb wapiennych). Preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste, bez problemu wytrzymuje spadki temperatury i nawet młode pędy nie ulegają uszkodzeniu. Hortensję dębolistną rozmnaża się przez poziome odkłady i odrosty korzeniowe, sadzimy roślinę kwiecień-maj oraz sierpień wrzesień. Rosnące w pojemnikach można sadzić cały sezon.

Hortensja dębolistna lubi wilgotne powietrze, dlatego w okresie przedłużających się upalnych dni, należy krzew regularnie i obficie nawadniać. Cięcie hortensji dębolistnej ogranicza się do zabiegu sanitarnego. W marcu usuwamy wszystkie zmarznięte, suche, chore pędy. Przed kwitnieniem (maj-czerwiec) warto zasilić roślinę nawozem o długotrwałym działaniu lub nawozem mineralnym do hortensji.

Do najpopularniejszych odmian Hortensji dębolistnej zaliczamy:

  • ‘Applause’ – odmiana o egzotycznych liściach, jesienią przybierają soczystą czerwoną barwę.
  • ‘Burgundy’ – odmiana o białych kwiatach przechodzących jesienią w czerwony kolor, liście pięknie przebarwiające się.
  • ‘Snowflake’ – odmiana o kwiatach początkowo biało zielonkawych, z czasem śnieżno białe. Liście jesienią przyjmują czerwoną barwę.
Skip to content