Encyklopedia roślin Krzewy Hortensja krzewiasta

Hortensja krzewiasta

Hydrangea arborescens

Wysokość 1-2 m
Kwitnienie IX, VI, VII, VIII
Stanowisko półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój rozłożysty
Kategorie
Hortensja krzewiasta

Hydrangea arborescens, autor: Kor!An (Андрей Корзун), CC BY-SA 3.0,commons.wikimedia.org

Hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens) to krzew o dużych walorach dekoracyjnych, ma ładny zaokrąglony, rozłożysty pokrój. Hortensja krzewiasta należy do rodziny hortensjowatych, nazywana też drzewkowatą lub drzewiastą. Dorasta do 1-2 metry wysokości. Hortensja krzewiasta zakwita już w czerwcu i kwitnie przez całe lato, aż do wczesnej jesieni. Jej duże kuliste kwiatostany składają się z większych zwykle białych kwiatów płonnych, oraz mniejszych, także białych kwiatów płodnych, które z czasem nabierają zielonego koloru.

Liście hortensji krzewiastej są ustawione naprzeciwlegle, ząbkowane, jasnozielone, jajowate na końcach zaostrzone. Pędy wzniesione, dość sztywne, uginają się pod ciężarem ogromnych kul kwiatowych. Hortensja krzewiasta najlepiej sprawdza się w dużych ogrodach, parkach, można z niej tworzyć okazałe nieformowane żywopłoty, pięknie prezentuje się sadzona jako soliter na tle zielonego trawnika.

Uprawa hortensji krzewiastej

Hortensja krzewiasta najlepiej czuje się na jasnych, półcienistych stanowiskach, osłoniętych przed wiatrem. Krzew wyjątkowo odporny na ataki szkodników i choroby, wytrzymuje niskie temperatury, jedynie młode egzemplarze powinny w pierwszym roku otrzymać zabezpieczenie na czas zimowy. Hortensja krzewiasta dobrze się rozwija na glebach żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, lekko wilgotnych o lekko kwaśnym odczynie pH.

Hortensja krzewiasta ma duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze, dlatego powinniśmy przynajmniej raz na dwa miesiące dokarmiać roślinę , stosując specjalny nawóz do hortensji.

Ze względu na dość rozłożysty i gęsty pokrój hortensja krzewiasta wymaga systematycznego cięcia. Zabieg najlepiej wykonać wczesną wiosną, marzec-kwiecień na samym początku wegetacji. Natomiast jesienią ścinamy tylko przekwitłe kwiatostany. Hortensję krzewiastą najlepiej rozmnażać wegetatywnie, za pomocą sadzonek zielnych, pobieranych od czerwca do lipca i ukorzenianych w wilgotnym podłożu na lekko zacienionym stanowisku.

Do najpopularniejszych odmian hortensji krzewiastej zaliczamy:

  • Grandiflora’ – odmiana o dużych, lekko spłaszczonych, kremowo białych kwiatostanach. Dorasta do 1-1,5 m
  • Ruby Annabelle’ – odmiana o dużych, ciemnoróżowych kwiatostanach. Dorasta do 1-1,2 m
  • ‘Pink Pincushion’ – odmiana o kwiatostanach wypełnionych różowymi, małymi kwiatami płodnymi otoczonymi nielicznymi biało-różowymi kwiatami płonnymi. Dorasta do 1-1,5 m
Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!

Skip to content