Encyklopedia roślin Krzewy Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Hydrangea macrophylla

Wysokość 1,5-2 m
Kwitnienie IX, VI, VII, VIII
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój kulisty, rozłożysty
Kategorie
Hortensja ogrodowa

Hydrangea macrophylla, autor: Hans/pixabay.com

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) to niezwykle barwny, liściasty krzew ozdobny, ceniony za swoje duże, przepiękne, kuliste, wypukłe i gęste kwiatostany, które możemy podziwiać przez całe lato, aż do jesieni. W zależności od odmiany jej pokrój może być kulisty, lekko stożkowaty, rozłożysty albo nieregularny. Hortensja ogrodowa średnio dorasta do 1,5-2 m wysokości.

Kwitnienie rozpoczyna w czerwcu i utrzymuje kwiaty aż do października. Kwiaty hortensji ogrodowej możemy podziwiać w różnych kolorach. Najczęściej spotyka się te w kolorze białym, różowym, niebieskim, czerwonym czy fioletowym. Roślina posiada również zachwycające ciemnozielone, jajowate, piłkowane lub drobno ząbkowane liście, które również są bardzo dekoracyjne.

Hortensja ogrodowa może być uprawiana w ogrodzie oraz w dużych donicach na tarasach i balkonach. Można z nich tworzyć imponujące żywopłoty, szpalery, sadzić w kępkach na kwiatowych rabatach. Doskonale nadaje się na kwiaty cięte do bukietów i do suchych kompozycji.

Uprawa hortensji ogrodowej

Hortensja ogrodowa lubi gleby przepuszczalne, próchnicze i wilgotne, natomiast źle się czuje na glebach ciężkich, gliniastych i zalewowych. Najlepiej rośnie na stanowiskach od słoneczny do półcienistych – w półcieniu lepiej będą się rozwijały, ale słońce sprzyja lepszemu kwitnieniu.

Hortensja ogrodowa źle znosi niskie temperatury, dlatego potrzebne jest jej grube okrycie na okres zimowy. Roślinę możemy owinąć agrowłókniną lub słomianymi matami. Do ważnych zabiegów pielęgnacyjnych należy nawożenie. W okresie wzrostu i kwitnienia należy dokarmić roślinę dedykowanym nawozem do hortensji. Nawozy stosuje się 2-3 razy podczas sezonu, ostatni raz pod koniec sierpnia.

Hortensja ogrodowa wymaga również regularnego podlewania. W gorące i upalne lata podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie zalane. Dobrym zabiegiem będzie ściółkowanie gleby, co dodatkowo pomoże utrzymać wilgoć. Wczesną wiosną możemy wykonać cięcie pielęgnacyjne usuwając zeszłoroczne kwiatostany oraz chore, zbędne i przemarznięte pędy.

Hortensja kwitnie na pędach zeszłorocznych, i źle wykonane cięcie może doprowadzić do niezbyt obfitego kwitnienia, a nawet do całkowitego jego zniknięcia. Roślina rzadko jest atakowana przez choroby i szkodniki. Idealnym okresem na sadzenie hortensji jest pora wiosenna, kiedy nie grożą jej już przymrozki.

Do najpopularniejszych odmian hortensji ogrodowej należy:

  • ‘Bouquet Rose’ – odmiana o kulistych nieco asymetrycznych kwiatostanach, dorasta do 1,5-2 m,
  • ‘Lilacina’ odmiana o mocno liliowych kwiatach środkowych i różowo purpurowych kwiatach zewnętrznych,
  • ‘Hamburg’ – odmiana o kwiatach z pikowanymi działkami kielicha, dorasta do 1 m.
Skip to content