Encyklopedia roślin Byliny Ifejon

Ifejon

Ipheion

Wysokość 15 cm
Kwitnienie IV, V, VI
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie sucha
Ozdobność kwiaty
Pokrój wzniesiony
Kategorie
Ifejon

Ipheion, autor: Jirreaux, Pixabay

Ifejon (Ipheion) jest rośliną z typu bylin cebulowych i zalicza się do rodziny czosnkowatych (Aliaceae). Ta pochodząca z Ameryki Południowej – głównie Urugwaju i Argentyny roślina, posiada wyłącznie jeden gatunek ifejon jednokwiatowy (Ipheion uniflorum syn. Triteleia uniflora lub Brodiaea uniflora). Dorosłe okazy ifejona sięgają 15 cm wysokości, mają podłużne i wąskie liście w odcieniu ciemnej zieleni, a ich cebulka osiąga średnicę 2-3 cm i długość do 4 cm. 

Charakterystyczne kwiaty ifejona kształtem przypominają gwiazdki i często zdobi je jasna smuga na pojedynczych płatkach korony. Kwiaty mają po sześć płatków, które pięknie otwierają się w słoneczne dni. Naturalnie roślina ta ma kolor niebieski, niemniej dostępne są również jej krzyżówki w kolorach bieli, różu oraz fioletu, które kwitną wiosną, długo utrzymując piękne kwiaty. Ifejon to ceniona roślina miododajna

Uprawa ifejona

Uprawa rośliny nie jest wymagająca, ifejon ceni słoneczne stanowiska, ale dobrze radzi sobie również w tych lekko zacienionych. Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, żyznych i oferujących obojętne pH. Ponieważ jest stosunkowo mrozoodporny, może z powodzeniem przetrwać nawet w temperaturach do -15°C, dlatego w wielu rejonach roślina ta może zimować w gruncie. Rozmnażanie ifejona również nie sprawia kłopotu – można je wykonywać zarówno poprzez cebulki przybyszowe jak i z pomocą nasion. Sadzenie przypada na okres jesienny. 

Odmiany

Odmiany ifejona rosnące w naturze to te niebieskie, jednak dzięki krzyżówkom możemy cieszyć się również innymi wariantami:

  • ’Alberto Castillo’, 'White Star’, 'Album’ to odmiany w pięknym odcieniu bieli;
  • ’Wisley Blue’, 'Jessie’, 'Rolf Fiedler’ oferują piękną niebieską i błękitną paletę barw;
  • ’Tessa’, 'Charlotte Bisshop’ to odmiany różowe;
  • ’Froye Mill’ urzeka z kolei pięknym ciemno fioletowym odcieniem. 
Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!