Encyklopedia roślin Drzewa Jabłoń ozdobna

Jabłoń ozdobna

Malus

Wysokość do 2,5 m
Kwitnienie IV, V
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście, owoce
Pokrój rozłożysty
Kategorie
jabłoń ozdobna malus

Malus, autor: Couleur, Pixabay

Jabłoń ozdobna to ogólna nazwa kilku gatunków jabłoni (Malus) z rodziny różowatych (Rosaceae). Drzewka te zwane są potoczne rajskimi jabłkami. Najpopularniejsze to: jabłoń niska (Malus pumila), jabłoń jagodowa (Malus baccata), jabłoń purpurowa (Malus purpurea) oraz jabłoń kwiecista (Malus floribunda).

Jabłonie ozdobne są niezwykle dekoracyjne przez cały okres wegetacyjny, najpierw wiosną obficie kwitną (mają różne kolory kwiatów), później latem mają mnóstwo dekoracyjnych owoców, a na koniec jesienią dojrzewają owoce i przebarwiają się liście.

Jabłonie ozdobne – uprawa

Jabłonie ozdobne najbujniej kwitną i owocują posadzone w miejscach ciepłych, nasłonecznionych, ale jednocześnie osłoniętych od wiatru. Podłoże powinno być próchnicze, żyzne i umiarkowanie wilgotne. W zależności od odmiany drzewka cechuje różna mrozoodporność, dlatego niektóre powinny być sadzone wiosną. Wszystkie młode drzewka należy osłaniać zimą a ich pnie powinno się bielić. Każda wartość pH podłoża jest tolerowana. Jeśli panuje susza, drzewka powinny być podlewane. Konieczne jest również zasilanie dedykowanymi nawozami bogatymi w mikro- i makroelementy, dobrze jest również stosować nawozy organiczne.

W okresie zimy lub przedwiośnia wykonuje się cięcia formujące, jest to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jabłoniom ozdobnym zagrażają te same szkodniki i choroby, które atakują jabłonie uprawiane dla plonów.

Skip to content