Encyklopedia roślin Krzewy Janowiec barwierski

Janowiec barwierski

Carthamus tinctorius

Wysokość 0,5-1 m
Kwitnienie VI, VII, VIII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie sucha
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój rozłożysty, wzniesiony
Kategorie
Janowiec barwierski

Carthamus tinctorius, autor: Stefan.lefnaer, CC BY-SA 3.0 at, commons.wikimedia.org

Janowiec barwierski (Genista tinctoria) to dekoracyjny, nieduży krzew liściasty z rodziny bobowatych. Dorasta do około 50- 100 centymetrów wysokości. Kwitnie w miesiącach letnich, od czerwca do sierpnia. W czasie kwitnienia jest uroczo i gęsto obsypany motylkowymi, dwuwargowymi kwiatami o intensywnie żółtych kolorach. Kwiaty zebrane są w gęste grona na szczytach młodych pędów. Pędy jałowca są sztywne, miotlasto rozgałęzione, pięknie ozdobione drobnymi, gęsto pokrytymi, zielonymi, lancetowatymi lub eliptycznymi z zaostrzonymi końcami liśćmi. Jesienią na krzewie pojawiają się owoce w postaci krótkiego, zielonego, podłużnego i płaskiego strąka, dojrzewając brunatnieje i wysycha.

Janowiec barwierski z racji bardzo małych wymagań pielęgnacyjnych chętnie wykorzystywany jest do upiększania ogrodów przydomowych, pięknie wygląda na skalniakach, wrzosowiskach, na rabatach. Często sadzony jest przy murkach, płotach i skarpach. Należy pamiętać że janowiec barwierski to roślina trująca, która również posiada właściwości lecznicze. Dawno temu z powodu intensywnego żółtego barwnika jałowiec był wykorzystywany do barwienia tkanin.

Uprawa janowca barwierskiego

Janowiec barwierski wymaga stanowiska w pełni nasłonecznionego. Doskonale znosi przedłużające się okresy bezdeszczowe. Preferuje niezbyt żyzne, dość suche, a nawet ubogie gleby o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie pH. Podłoża ciężkie, zimne i mokre hamują rozwój i kwitnienie rośliny, a w okresach zimowych może dojść do przemarznięcia pędów.

Janowiec barwierski to krzew który od początku wegetacji powinien mieć miejsce docelowe, ponieważ źle znosi przesadzanie. Za to doskonale reaguje na cięcia. Zabieg ten przeprowadzamy po kwitnieniu, a także po okresie zimowym, kiedy to silniejsze mrozy mogą uszkodzić wierzchołki jego pędów. Ogólnie jest krzewem odpornym na niskie temperatury. Janowiec barwierski może być rozmnażany przez wysiew nasion, jak również za pomocą zielnych sadzonek pędowych, które sporządza się latem.

Najpopularniejszą odmianą janowca barwierskiego jest:

‘Royal Gold’– odmiana o dużych, intensywnie żółtych kwiatostanach, dorasta do 0,5-0,7 metra wysokości

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!

Skip to content