Encyklopedia roślin Krzewy Janowiec lidyjski

Janowiec lidyjski

Genista lydia

Wysokość 0,2- 1 m
Kwitnienie V
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha, umiarkowanie sucha
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój płożący, pokładający się
Kategorie
Janowiec lidyjski

Genista lydia, autor: Cephas, commons.wikimedia.org

Janowiec lidyjski (Genista lydia) jest niskim, płożącym się krzewem należącym do rodziny bobowatych. Osiąga przeważnie niewiele ponad 20 cm wysokości, ale maksymalnie może dorastać do 1 metra. Jego pędy są wiotkie i cienkie, w kolorze zielonym. Krzew ma tendencje do przewieszania się. Liście są koloru szarozielonego, są równowąskie i drobne. Kwiaty są motylkowate, co jest typowe dla roślin bobowatych. Pojawiają się w maju, są drobne, żółte i intensywnie pachną. Ułożone są ciasno na pędach, które są nimi obsypane. Wyglądem przypominają kwiatki pachnącego groszku. Gdy przekwitną, w ich miejscu pojawiają się owoce (strąki). 

Janowiec lidyjski preferuje miejsca nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne, najlepiej piaszczyste i przewiewne o przeciętnej żyzności. Roślina radzi sobie nieźle nawet na podłożu jałowym. Nie toleruje przelewania, lepiej znosi okresy suszy. Wrażliwa na niskie temperatury. 

Roślina bardzo łatwa w uprawie i nie wymaga w zasadzie pielęgnacji. Jedynie w okresie kwitnienia nie należy dopuszczać do przesuszenia podłoża. Przed zimą krzew trzeba kopczykować i dobrze okryć. Janowiec rozmnaża się przez sadzonki pędowe.

Skip to content