Encyklopedia roślin Drzewa Jodła wonna

Jodła wonna

Abies amabilis

Wysokość 30-40 m
Kwitnienie
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby stale wilgotna, wilgotna
Ozdobność cała roślina
Pokrój regularny, stożkowaty
Kategorie
Jodła wonna

Abies amabilis, autor: Ellywa, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Jodła wonna (Abies amabilis) to wysokie, zimozielone, długowieczne, niezwykle urokliwe drzewo iglaste. Gatunek należący do rodziny sosnowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej z terenów o klimacie wilgotnym i morskim. W swym naturalnym środowisku dorasta do 60-70 metrów wysokości, uprawiany w naszym klimacie uzyskuje 30-40 metrów wysokości.

Jodła wonna charakteryzuje się regularnym, symetrycznym pokrojem, stożkowatym za młodu, u starszych osobników cylindrycznym. Gałęzie jej są krótkie, sztywne, wyrastają z pnia pod kątem prostym. Kora srebrzysta z widocznymi banieczkami żywicy, z wiekiem zmienia kolor na czerwono-szary. Swoją nazwę gatunek zawdzięcza silnemu pomarańczowemu zapachowi, jaki wydzielają roztarte igły.

Igły abies amabilis są spłaszczone, bardzo gęste, skierowane do przodu, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, od spodu kredowobiałe, zakrywają szczelnie całą powierzchnię pędów. Młode przyrosty jaśniejsze, żywozielone. Szyszki jodły wonnej są wzniesione, za młodu niebieskawe, dojrzewając brunatnieją. Jesienią rozpadają się na drzewie, pozostawiając jedynie oś szyszki tzw. trzpień. Jodła wonna ze względu na swoje dość duże rozmiary znajduje zastosowanie w parkach oraz dużych ogrodach.

Uprawa jodły wonnej

Gatunek wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego, zacisznego, osłoniętego przed mroźnymi , zimowymi wiatrami. Gleba powinna być żyzna, próchniczna, stale lekko wilgotna, bogata w minerały, o odczynie kwaśnym do obojętnego. Bardzo źle reaguje na suche, wapienne podłoża, suche powietrze oraz duże wahania temperatur. Gatunek rozmnażany z siewu nasion, najlepszym okresem na wysiew to czas wiosenny.

Niestety jodła wonna może być narażona na choroby grzybowe i ataki szkodników, jak chrząszcz i mszyce. Należy wtedy niezwłocznie usunąć porażone gałęzie i zastosować odpowiedni oprysk. Najstarsza jodła wonna o udokumentowanym wieku ma ok. 800 lat. To iglaste drzewo jest jedną z najpopularniejszych roślin wybierane na tradycyjną choinkę bożonarodzeniową.

Do najpopularniejszych odmian jodły wonnej należy’

  • ‘Spreading Star’– odmiana karłowa o płożącym pokroju, dorasta do 1 metra wysokości
Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!

Skip to content