Encyklopedia roślin Drzewa Judaszowiec kanadyjski

Judaszowiec kanadyjski

Cercis canadensis

Wysokość do 6 m
Kwitnienie IV, V
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój rozłożysty, wzniesiony
Kategorie
judaszowiec kanadyjski

Cercis canadensis, autor: Isidora dimi, Wikipedia CC BY-SA 3.0

Judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis) to drzewo z rodziny motylkowatych, które pochodzi z Ameryki Północnej. Jest tam bardzo często uprawianą rośliną ozdobną. Jest drzewem niewielkim, posiadającym ciekawą parasolowatą koronę. Liście mają sercowaty kształt z ostrym zakończeniem a ich blaszka jest bardzo cieniutka. Jesienią wybarwiają się na piękny, złoty kolor. Charakterystyczna jest kora drzew w kolorze popielatym nakrapiana ciemnymi, czasami wręcz czarnymi plamami.

Judaszowiec kanadyjski zdobią przede wszystkim malutkie, ale za to licznie występujące kwitki, które pojawiają się na drzewach wraz z liśćmi rosnąc nawet na pniach i konarach. Kwity są zebrane w kiście i sprawiają, że drzewo wygląda bajkowo, jakby nimi oblepione. Kwity są w kolorze różowym i są nie dość, że miododajne to również jadalne. Mogą stanowić dodatek do napojów lub sałatek a pączki można kandyzować lub marynować. Po zapyleniu zmieniają się w szarobrązowe strąki.

Judaszowiec kanadyjski – uprawa

Judaszowiec kanadyjski najlepiej rośnie w miejscu nasłonecznionym lub lekko zacienionym. Niestety jest podatny na przemarzanie, a najbardziej cierpią na tym jego kwiaty. Dlatego młode drzewka dobrze jest okrywać zimą słomianymi chochołami.

Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i lekko wilgotne o odczynie zasadowym, mogącym zbliżać się do zasadowego.

Skip to content