Encyklopedia roślin Balkon i Taras Kalibrachoa

Kalibrachoa

Calibrachoa

Wysokość ok. 30
Kwitnienie IX, V, VI, VII, VIII, X, XI
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój rozłożysty
Kategorie
Kalibrachoa

Calibrachoa, autor: Forest & Kim Starr, commons.wikimedia.org

Kalibrachoa (Calibrachoa) pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie rośnie na otwartych łąkach i w zaroślach. W Polsce uprawiana jest w doniczkach jako ozdobna roślina jednoroczna. Jest blisko spokrewniona z petunią i wyglądem przypomina miniaturową jej wersję. 

W zależności od odmiany Kalibrachoa dorasta do 30cm wysokości i 70 cm długości i ma pokrój kulisty, zwarty lub płaski. Jej listki są małe i delikatne. Kwitnie od maja aż do listopada a dostępność kolorów i odcieni jej kwiatów jest imponująca. Można kupić Kalibrachoę o kwiatach białych, żółtych, różowych, pomarańczowych, niebieskich, czerwonych a także dwubarwnych. Kwiatuszki nie są duże, osiągają bowiem jedynie około 3-4 cm średnicy, ale roślina tworzy ich całe mnóstwo. 

Uprawa kalibrachoy

By bujnie kwitła i mocno się rozrastała Kalibrachoę powinno się sadzić w dużych pojemnikach z grubą warstwą drenażową i otworami w dnie. A te trzymać na słońcu, ostatecznie w miejscu tylko lekko zacienionym. Podłoże powinno być żyzne, lekko kwaśne, przepuszczalne i wciąż nieco wilgotne. Nadmiar wody powoduje więdnięcie pędów. By nie dochodziło do żółknięcia wierzchołków pędów, stosując nawożenie trzeba wybierać te nawozy, które równocześnie zakwaszają podłoże

Kalibrachoę dużo łatwiej uprawia się niż petunię i jest od niej bardziej wytrzymała. Dzięki temu wciąż zyskuje w Polsce na popularności. Jest piękną ozdobą balkonów i tarasów. By mocno się rozkrzewiała i bujniej kwitła należy ją co 4 tygodnie dość mocno przyciąć.

Skip to content