Encyklopedia roślin Krzewy Kalina hordowina

Kalina hordowina

Viburnum lantana

Wysokość do 3 m
Kwitnienie V, VI, VII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie sucha
Ozdobność kwiaty, liście, owoce
Pokrój luźny, rozłożysty, wzniesiony
Kategorie
Kalina hordowina

Viburnum lantana, autor: Krzysztof Golik, commons.wikimedia.org

Kalina hordowina (Viburnum lantana) jest krzewem należącym do rodziny piżmaczkowatych. Dorasta do 3 m wysokości. Młode pączki i pędy pokryte gęstym, szarym kutnerem. Liście mają kształt jajowato-eliptyczny, sercowato wcięte u nasady, o ząbkowanych brzegach i krótkich ogonkach. Są dość grube, z wierzchu ciemnozielone, od spodu szarobrunatne. Również pokryte kutnerem.

Kalina pięknie kwitnie a kwiaty koloru białego zebrane są w płaskie baldachy na szczytach pędów. Są malutkie o dzwonkowatym kształcie. Gdy przekwitną ich miejsce zajmują owoce będące pestkowcami zawierającymi jedno nasiono. Początkowo zielone, zmieniają się z czasem w kolor żółty aż do czerwonobrązowego. Dojrzałe owoce mają kształt eliptyczny i są barwy czarnej. Są bardzo dekoracyjne, ale nie jedzą ich ptaki. Zarówno roślina jak i owoce są trujące.  

Uprawa kaliny hordowiny

Kalina hordowina jest rośliną mało wymagającą i prostą w uprawie. Dobrze sobie radzi posadzona nawet w kamienistym i suchym podłożu, w pełnym słońcu, ale na stanowiskach osłoniętych od wiatru. Roślina nie powinna być przycinana, osłabia się jej w ten sposób pędy. Można ją sporadycznie zasilać nawozami długodziałającymi. Nie jest w pełni mrozoodporna, wymaga kopczykowania i okrywania przed mrozami. Odporna na wszelkie szkodniki i choroby. Idealna na kwiat cięty.

Skip to content