Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Kalina hordowina – uprawa i pielęgnacja

Kalina hordowina – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Kalina hordowina (Viburnum lantanai)

Wysokość do 3 m
Kwitnienie V, VI, VII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie sucha
Ozdobność liście, kwiaty, owoce
Pokrój luźny, rozłożysty, wzniesiony

Kalina hordowina (Viburnum lantana) jest krzewem należącym do rodziny piżmaczkowatych, czasami zaliczana do kalinowatych. W  naturze występuje  w Europie, niektórych regionach Azji i Afryki Północnej. W Polsce występuje, ale niezwykle rzadko.

Kalina hordowina – jak wygląda

Kalina hordowina jest krzewem szybko dorastającym do 3-5 m wysokości i takiej rozpiętości.  Młode pączki i pędy pokryte gęstym, szarym kutnerem. Liście mają kształt jajowato-eliptyczny, sercowato wcięte u nasady, o ząbkowanych brzegach i krótkich ogonkach. Są dość grube, z wierzchu ciemnozielone, od spodu szarobrunatne. Również pokryte kutnerem.

Kalina hordowina

Kalina hordowina, autor: Robert Flogaus-Faust, CC BY 4.0, commons.wikimedia.org

Kalina pięknie kwitnie a kwiaty koloru białego zebrane są w płaskie baldachy na szczytach pędów. Są malutkie o dzwonkowatym kształcie, są zebrane w półkuliste kwiatostany do 10 cm średnicy i pięknie pachną. Gdy przekwitną ich miejsce zajmują owoce będące pestkowcami zawierającymi jedno nasiono. Początkowo zielone, zmieniają się z czasem w kolor żółty aż do czerwonobrązowego. Dojrzałe owoce mają kształt eliptyczny i są barwy czarnej. Są bardzo dekoracyjne, ale nie jedzą ich ptaki. Zarówno roślina jak i owoce są trujące.  

Kaliny hordowina – uprawa

Kalina hordowina jest rośliną mało wymagającą i prostą w uprawie. Dobrze sobie radzi posadzona nawet w kamienistym i suchym podłożu, w pełnym słońcu, w półcieniu ,ale na stanowiskach osłoniętych od wiatru. Optymalne podłoże powinno być gliniaste, najlepiej zasadowe, czyli zasobne w wapń, jednak i w lekko kwaśnym da sobie radę, choć nie będzie już tak intensywnie kwitnąć. Nie jest w pełni mrozoodporna, wymaga kopczykowania i okrywania przed mrozami. Odporna na wszelkie szkodniki i choroby. Idealna na kwiat cięty.

Kalina hordowina

Kalina hordowina, autor: SABENCIA Guillermo César Ruiz, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Kalina hordowina osiąga pokaźne rozmiary, dlatego należy wybrać dla niej miejsce, które nie będzie rośliny ograniczało, poza tym nie lubi przesadzania.. Do dołka, w którym ją umieścimy warto wsypać kompost. Następnie zakopujemy, ugniatamy i obficie podlewamy.

Pielęgnacja kaliny hordowiny

W  pierwszych latach po posadzeniu należy roślinę podlewać jeśli deszcze padają zbyt rzadko i miałoby dojść do przesuszenia podłoża, z czasem kalina radzi sobie nawet z suszą. Dobrze jest by krzew otaczała dość gruba warstwa ściółki, która latem będzie chroniła korzenie przed przesuszeniem, a zimą przed przemarznięciem. Ważne jest również by systematycznie krzew odchwaszczać.

Kalina nie wymaga przycinania i nie bardzo za nim przepada. Zresztą najpiękniej prezentuje się puszczona na żywioł w wersji naturalistycznej. Prowadzi się jedynie cięcia sanitarne, czyli wiosną usuwa się pędy przemarznięte, obumarłe, uszkodzone i chore.

Kalina hordowina 'Aureum'

Kalina hordowina 'Aureum’, autor: Salicyna, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Krzew nie jest zbyt wymagający co do zasobności podłoża, ale zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu trzeba go choć raz w roku, wiosną zasilić. Może to być nawóz do roślin kwitnących, może być biohumus, albo obornik granulowany. Natomiast warto przynajmniej raz w roku, a nawet częściej podsypywać krzew wapnem, by ziemia miała zasadowy odczyn. Może to być choćby dolomit, który bardzo powoli, ale sukcesywnie zmienia odczyn gleby na zasadowy.

 Rozmnażanie kaliny hordowiny

Kalina hordowina może być rozmnażana na trzy sposoby. Można w tym celu wykorzystać pędy zdrewniałe i półzdrewniałe. Wystarczy wyciąć kilka (w zależności ile tych sadzonek potrzebujemy) i pociąć je na 20 centymetrowe odcinki. Należy je zanurzyć w ukorzeniaczu i umieścić w doniczce wypełnionej kompostem z piaskiem (1:1), nad całością dobrze jest rozłożyć folię spożywczą co gwarantuje stałą wilgotność i ciepło.

Drugi sposób to odkłady. Wystarczy latem przygiąć pęd do ziemi, oberwać liście na długości 20 cm, wydrążyć podłużny dołek, unieruchomić przygięty pęd i obsypać to miejsce ziemią. Pamiętać należy o systematycznym podlewaniu takich kopczyków, a wiosną pędy powinny być już solidnie ukorzenione. Zimą dobrze jest to miejsce osłonić kompostem lub kopczykiem z liści i na to nałożyć białą agrowłókninę.

Rozmnażanie przez odkłady pojedyncze

Rozmnażanie przez odkłady pojedyncze – Ogarnij Ogród

Trzecia metoda to wysiew nasion. Ale jest to o tyle skomplikowane, że nasiona muszą zostać poddane stratyfikacji jeśli mają wykiełkować.  W lodówce, w pojemniku na warzywa powinny przebywać rok. A i tak jest mało prawdopodobne, że będą nosiły cechy rośliny matecznej.  Ale zawsze można próbować, jeśli ktoś lubi wyzwania :-)

Kalina hordowina ‘Variegatum’

Kalina hordowina ‘Variegatum’, autor: Salicyna, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Odmiany kaliny hordowiny

  •  'Aureovariegata’  – dorasta  do 3 m wysokości i tyleż samo rozpiętości, ma bardzo dekoracyjne liście, zielone, pokryte żółtymi plamami i białokremowe kwiaty.
  • ’Aureum’ – dorasta do 2,5-3 m wysokości i jest to wyjątkowo gęsty krzew o żółtych liściach o białych kwiatostanach. Roślina wytrzymała, w pełni mrozoodporna, może rosnąć na glebach ubogich i suchych. Dobrze znosi cięcia.
  • ’Mohican’ – dorasta do 2 m wysokości, ma zwarty i gęsty pokrój, liście ciemnozielone i obficie kwitnie na przełomie maja i czerwca. Kwiaty są barwy białej, pięknie pachną.

  • ’Variegatum’ – dorasta do 2,5-3 m wysokości, ma niezwykle dekoracyjne żółto-zielone liście, pięknie przy tym kwitnie na biało.

Fot. główna: AnRo0002, CC0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz