Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Kalina koralowa – uprawa i pielęgnacja

Kalina koralowa – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Kalina koralowa (Viburnum opulus)

Wysokość2-4 m
KwitnienieV, VI
Stanowiskosłoneczne, półcień
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna, stale wilgotna
Ozdobnośćliście, kwiaty, owoce
Pokrójkrzaczasty, luźny, wzniesiony

Kalina koralowa (Viburnum opulus) jest gatunkiem krzewu z rodziny piżmaczkowatych. W naturze spotkać ją można w całej niemal Europie oraz w środkowo-zachodniej Azji. Zawędrowała również do Ameryki Północnej i na Daleki Wschód. U nas można ją spotkać w zasadzie wszędzie, wyłączając jedynie Tatry.

Owoce kaliny koralowej oprócz walorów dekoracyjnych spełniają również szereg właściwości prozdrowotnych, a także znajdują zastosowania kulinarne. Są bogate w cukry i witaminy, powstają z nich smaczne dżemy, konfitury, soki i nalewki.

Kalina koralowa

Kalina koralowa w naturze, autor Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Kalina koralowa – jak wygląda

Kalina koralowa to ozdobny krzew liściasty o wzniesionym, luźnym i krzaczastym pokroju. Dorasta do 2-4 metrów wysokości (może uzyskać nawet 5-6 wysokości), roczny jej przyrost szacuje się nawet do 30 centymetrów. Krzew tworzy nieregularną koronę z giętkich gałęzi, lekko przewieszających się pod ciężarem liści i kwiatostanów, zwłaszcza u odmian ozdobnych.

Viburnum Opulus kwitnie na przełomie maja i czerwca. Jej drobne, białe kwiaty, zebrane są w gęste, duże kuliste baldachogrona, osadzone na szczytach pędów. Po przekwitnięciu, miejsce kwiatów zajmują drobne owoce, początkowo są one niewielkie, zielone, we wrześniu owoce zaczynają dojrzewać i zmieniają barwę na intensywnie czerwoną, pięknie zdobiąc krzew nawet przez całą zimę.  Liście gatunku są duże, klapowane, ząbkowane na brzegach, błyszcząco zielone, od spodu delikatnie omszone.

Kalina koralowa

Kalina koralowa, autor: gailhampshire, CC BY 2.0, commons.wikimedia.org

Viburnum opulus znajdzie zastosowanie w każdego rodzaju ogrodach. Nadaje się na luźne i formowane żywopłoty, często sadzona w parkach, na skwerach, zieleni miejskiej. Równie dobrze prezentuje się posadzona w kompozycjach ogrodowych z innymi krzewami np. hortensjami czy jaśminami.

Uprawa kaliny koralowej

Kalina koralowa najlepiej rozwija się na glebach żyznych, próchnicznych, wilgotnych o odczynie od lekko kwaśnego do zasadowego, na stanowisku słonecznym. Roślina mało odporna na brak wody. Podczas przedłużających się upalnych dni, wymaga regularnego i obfitego podlewania, a zwłaszcza młode krzewy w pierwszym okresie po posadzeniu. Mile widziane ściółkowanie podłoża wokół rośliny, przedłuży wilgoć w glebie a zimą zabezpieczy korzenie przed przemarzaniem.

Kalina koralowa

Kalina koralowa, autor :Björn S…, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org

Kalina ta zawiązuje pąki kwiatowe na końcach ubiegłorocznych pędów, dlatego jeśli nie chcemy pozbawić jej kwiatów to zabieg cięcia sanitarnego wykonujemy po zakończeniu kwitnienia.

Kalina koralowa cechuje się dużą odpornością na niskie temperatury i nie wymaga okryć zimowych. Rozmnażana jest przez sadzonki zielne lub zdrewniałe, a także przez szczepienie i odkłady (rysunek poniżej).

Rozmnażanie przez odkłady pojedyncze

Rozmnażanie przez odkłady pojedyncze – Ogarnij Ogród

Do gruntu sadzimy wiosną lub jesienią.

Pielęgnacja kaliny koralowej

Viburnum Opulus nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W okresach bezdeszczowych dobrze jest krzew podlewać, zwłaszcza młody. Krzewu generalnie się nie przycina, gdyż najpiękniej wygląda w naturalnej formie. Prowadzi się tylko cięcia sanitarne, ale wówczas, gdy przekwitną kwiaty. Wtedy to pozbywamy się martwych, chorych, połamanych pędów. Roślina nie potrzebuje drastycznych cięć.

Viburnum opulus nie wymaga systematycznego nawożenia. Wystarczy zasilić ją naturalnym nawozem podczas sadzenia (biohumus, kompost, obornik granulowany) i powtórzyć zabieg dopiero po 2-3 latach.

Kalina koralowa

Kalina koralowa, autor: Aiwok, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Do najpopularniejszych odmian kaliny koralowej zaliczamy:

  • Kalina koralowa 'Compactum’– odmiana karłowa, liście jesienią pomarańczowo-czerwone, dorasta do około 1 metra wysokości
  • Kalina koralowa 'Roseum’– odmiana o białych kwiatach, kwiatostany w postaci kul, dorasta do 3-4 metrów wysokości
  • Kalina koralowa 'Nanum’– odmiana karłowa o kulistym pokroju, rzadko kwitnąca, dorasta do 0,5 metra wysokości
Kalina koralowa

Kalina koralowa, autor: Lestat (Jan Mehlich), CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Kalina koralowa 'Sterile’

Kalina koralowa 'Sterile’ (Viburnum Opulus 'Sterile’) to duży, ozbny krzew liściasty, o kulistym, nieregularnym pokroju, dość szybko rosnący. Dorasta do 3-4 metrów wysokości i około 2 metrów szerokości, roczny przyrost to 30 centymetrów. Viburnum Opulus 'Sterile’ zakwita na przełomie maja i czerwca. Jej kwiaty są białe z odcieniem różowego koloru, zebrane w kwiatostany przypominające pompony, liście duże, intensywnie zielone, przebarwiające się jesienią na szkarłatno-purpurowy kolor. 'Sterile’ wykorzystywana jest do nasadzeń w zieleni miejskiej, w parkach, w ogrodach przydomowych oraz na skwerach. Dobrze prezentuje się zarówno sama, jak i w grupie.

Kalina koralowa 'Sterile'

Kalina koralowa 'Sterile’, autor: Viburnum, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org

Uprawa kaliny koralowej 'Sterile’

Kalina koralowa 'Sterile’ wymaga gleb żyznych, próchnicznych, dość wilgotnych. Toleruje pH od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Miejsce powinno być słoneczne, lub półcieniste. Kalina koralowa nie wydaje owoców i może być rozmnażana tylko wegetatywnie. Nie lubi przesuszania, zwłaszcza w czasie kwitnienia. Roślinę powinniśmy w zasilić w kwietniu. 'Sterile’ po zakończeniu kwitnienia wymaga regulującego cięcia, dzięki temu staje się gęściejsza i ma więcej kwiatów. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, jest odporna na niskie temperatury. Rzadko atakowana przez szkodniki i choroby.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz