Encyklopedia roślin Krzewy Kalina wonna

Kalina wonna

Viburnum farreri

Wysokość 2-3 m
Kwitnienie I, II, III, IV
Stanowisko półcień, słoneczne
Wilgotność gleby stale wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój rozłożysty, wzniesiony
Kategorie
Kalina wonna

Viburnum farreri, autor: Ralphs_Fotos/pixabay.com

Kalina wonna (Viburnum farreri) to pięknie pachnący, okazały krzew liściasty, o luźnym, rozłożystym, zaokrąglonym pokroju. Dorasta do 2-3 m wysokości i tworzy liczne, grube, wyprostowane pędy, które po złamaniu lub uszkodzeniu, wydzielają nieprzyjemny zapach.

Kalina wonna należy do grona najwcześniej kwitnących roślin ogrodowych. Zakwita bardzo wcześnie, na długo przed pojawieniem się liści. Przy sprzyjających warunkach pogodowych kalina może rozpocząć kwitnienie już w styczniu, bądź w lutym, a czasem zdarza się że i w grudniu. Kwiaty jej są drobne, rurkowate, z pięcioma dużymi gwieździście rozłożonymi płatkami, w pąkach różowe, po rozwinięciu białe lub biało-różowe. Kwiaty zebrane są na szczytach pędów w niewielkie wiechowate kwiatostany, które wydzielają bardzo przyjemny, słodki zapach.

Liście kaliny pojawiają się pod koniec kwietnia, są one duże, szeroko lancetowate z ząbkowanymi brzegami. Początkowo mają barwę brązowo-bordową, później ciemnozielone, a jesienią malują się na czerwono-brązowy kolor. Zdarza się że po przekwitnięciu na kalinie pojawiają się kuliste, czerwone, po dojrzeniu czarne owoce, jednak w naszym klimacie to rzadkość.

Kalina wonna dobrze prezentuje się w ogrodach japońskich, orientalnych, jak również w ogrodach przydomowych, może być sadzona jako soliter, a także w grupach z innymi roślinami kwitnącymi. Ze względu na dużą odporność na zanieczyszczenia powietrza, często wykorzystywana do nasadzeń zieleni miejskiej.

Uprawa kaliny wonnej

Kalina wonna dobrze będzie rosła na glebie żyznej, świeżej, próchnicznej, lekko stale wilgotnej o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Poradzi sobie w słońcu jak i lekkim półcieniu, a ciepłe i osłonięte stanowisko pomoże roślinom przetrwać zimę. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy regularne podlewanie w czasie przedłużających się upalnych dni. Cięcie kaliny wonnej nie jest koniecznością – usuwamy jedynie po kwitnieniu chore, połamane, zbędne pędy. Aby roślina dobrze się rozwijała i pięknie zakwitła, to należy raz w roku dostarczyć jej składników pokarmowych w postaci nawozu wieloskładnikowego.

Roślinę rozmnaża się zwykle za pomocą odkładów lub półzdrewniałych sadzonek pędowych. Krzewy kaliny sadzimy wiosna lub jesienią, a po posadzeniu ściółkujemy rośliny aby utrzymać wilgoć i ochronić młode osobniki przed przemarznięciem. Gatunek ten jest odpory na choroby i szkodniki. Jedynie w okresie silnych mrozów mogą ulec przemarznięciu pąki kwiatowe, co powoduje słabsze kwitnienie.

Do najpopularniejszych odmian kaliny wonnej zaliczamy:

  • ‘Candidissimum’ – odmiana o śnieżnobiałych kwiatach, dorasta do 2 m wysokości,
  • ‘Nauman’ – odmiana karłowa o jasno różowych kwiatach, dorasta do 1 m wysokości,
  • ‘Farrer’s Pink’ – odmiana o kwiatach białych z lekkim różowym rumieńcem, dorasta do 2,5 m wysokości.
Skip to content